Красимир Вълчев предлага езикова интеграция за деца без познания по български 27.05 | 12:59

Освен езиковата интеграция, промените включват и по-гъвкав подход към дисциплинарните мерки в училище.

От iNews.bg

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев представи план за въвеждане на езикова интеграция за децата, които не владеят български език. Той обяви около 20 промени в образователната система, сред които и нов подход към децата, които не говорят български.

"Предлагаме около 20 промени в образователната система. Една част от тях са свързани с неща, които сме констатирали през последните 9 години, че не работят и съответно ги поправяме. Предлагаме и някои нови неща, като езиковата интеграция например – едно дете, което не знае български език, да започне само с изучаването на български език", заяви Красимир Вълчев пред журналисти.

 

Според просветния министър, проблемът засяга основно деца от семейства, в които не се говори български и които не са посещавали детска градина, както и деца, които се връщат от чужбина. За тях се предвижда интензивно обучение по български език, преди да продължат с останалите предмети.

"Тогава трябва да се започне само с изучаването на български език, тъй като не могат да научат нищо друго, ако не знаят български език. По същия начин, ако едно дете се върне от чужбина, да започне само с изучаването на български език, като преди това му се замерва нивото", поясни той.

Министерството на образованието и науката вече е публикувало за обществено обсъждане предложените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Освен езиковата интеграция, промените включват и по-гъвкав подход към дисциплинарните мерки в училище.

Вълчев коментира и въпроса за дисциплината в класните стаи, като отбеляза, че в момента учителите са затруднени да налагат дисциплинарни мерки заради сложните административни процедури. Предлаганите промени целят да опростят тези процедури, но от МОН засега се въздържат от въвеждане на оценка за поведение, тъй като според министъра това носи много негативи.

Водещи

Най-четени