Кунева: Бежанците вече не ни подминават, искат и да остават 27.06 | 16:00

Когато човек бяга от война, е склонен да поеме всякакви рискове, за да се озове на безопасно място, казва тя

От iNews.bg

Бежанците вече не гледат на страната ни само като на територия, през която трябва да преминат по пътя си към Западна Европа, а вече започват и да искат да остават. Това съобщава вицепремиерът Меглена Кунева по време на Международен дискусионен форум на тема "Засилване на мултидисциплинарното сътрудничество при идентификация и подкрепа на жертви на трафик на хора сред мигранти и търсещи закрила". Поради тази причина нашата страна трябва да бъде готова, за да не пропусне пак този сигнал, който няколкократно е подаван към Европа преди да бъде залята от мигранти. "Трябва да се вглеждаме както в миграционните потоци, в обезпечаването на защита на държавата от нередовна миграция, така и във всяка една човешка история, за да разпознаваме признаците на експлоатация”, заяви Кунева, цитирана от БГНЕС.

Според нея случващото се по отношение на бежанците, е нещо, с което Европа и светът няма опит в последните десетилетия. "Ако погледнем демографското положение по света, ще видим, че това не е свързано само с тежките конфликти, от които бягат хората. Въпросът с миграцията ще продължава да присъства в дневния ред на управлението. Причините могат да бъдат най-много, когато има гъстота на конфликти, каквато има в момента, като войни, гонения. Но нека не забравяме климатичните промени и бедността. Те определят какво ще се случва по отношение на миграцията”, посочи Кунева.

Тя коментира, че в един дълъг период от време проблемът, поне в Европа, се е оставял да бъде решен от само себе си или някоя страна да предложи решение, което да е толкова убедително, че да ангажира всички останали. "Оказа се, че това не е просто приоритет на страните от предна линия и че е проблем с много сериозно общо европейско значение. Можело ли е да има звънец за събуждане, можеше да има звънец за събуждане, от анализи на ООН включително, защото следяхме събитията в Ирак и Сирия, където имаше кръвопролития, които няма как да не доведат до огромна бежанска вълна. Стотици хиляди са потърсили през това време спасение на европейска територия”, заяви вицепремиерът.

Кунева подчерта, че сега конфликтите разместват пластовете в една точка на света и ефектът се усеща навсякъде. А в един глобализиран свят търсенето на спасение се усеща много по-бързо. "Когато човек бяга от война, е склонен да поеме всякакви рискове, за да се озове на безопасно място, да плати цена в преносния и прекия смисъл на думата, за да си осигури безопасност. Фактът, че Европа се счита за такова безопасно място, е добра оценка, но надеждата, която хората имат за това, е нещо, което трафикантите знаят и трупат богатство. Трябва да разграничим трафика на хора от нередовното превеждане на хора през граници, като някои мигранти плащат много висока цена на каналджии и пътищата им се разделят. Това е каналджийство, което по нашия Наказателен кодекс е престъпление. Други мигранти, обаче не могат да си платят цената и могат да станат обект на сексуална или трудова принуда”, каза още Кунева.

Водещи

Най-четени