Кунева отстъпва за анонимните сигнали, само и само да й мине законът 30.06 | 12:25

Нека си признаем, че имаме проблем с корупцията, агитира вицепремиерът в парламента

От Ростислава Иванова

Вицепремиерът по съдебната реформа Меглена Кунева е на път да отстъпи от предложението си да се използват анонимни сигнали срещу корумпирани висши чиновници като законно основание за разследване и наказателно преследване. По време на първо четене на нейния проект на Закон за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, познат като Антикорупционния закон, който днес върви в парламента, тя заяви, че между двете четения на закона могат да се направят компромисни промени. Кунева обаче бе категорична за необходимостта от независим, единен и силен орган за борба с корупцията и конфликтите на интереси по високите етажи на властта и даването на достатъчни гаранции, че проверките ще се извършват по законов начин, без държавата да надвишава правомощията си.

Припомняме, че антикорупционният закон влиза за втори път в парламента в преработен и омекотен вариант, след като първият бе отхвърлен от депутатите в края на миналата година. Това предизвика сериозни критики от страна на Европейската комисия и съответно влезе като "черна точка" в годишния мониторингов доклад за страната. България бе разкритикувана, че не иска да извърши съдебна реформа и да се бори с голямата корупция.

Днес от трибуната на парламента ресорният вицепремиер се обърна към депутатите с думите, че корупцията е "проблем". "Първото, което трябва да си кажем, е, че ние имаме проблем. Този проблем трябва да се адресира и да се предприемат мерки, за да може прекратяването на корупцията по високите етажи, проверката на конфликта на интереси, на имуществото, да се случат по законов и утвърден начин", каза тя, цитирана от БГНЕС.

"Другата тема, която е важна за нашето разглеждане на първо четене, е въпросът за органа за борба с корупцията, който трябва да бъде единен, силен и да има гаранция, че ще бъде отчетен пред обществото и Народното събрание. Качеството на този орган, на което всички държим, е неговата независимост”, подчерта Кунева.

След което обясни, че между първо и второ четене може да се направи работна група, за да може "и най-малкото съмнение за независимостта в органа за борба с корупцията да бъде адресирано".

"Искам да поема ангажимент, че забранени въпроси между първо и второ четене няма. Ако подкрепите философията на закона и се съгласите с мен, всеки един опит да се направи по-добър текст чрез колективния разум, ще е добър. Чрез този закон искаме да дадем абсолютно всички гаранции, че органът ще е независим и всичко, което може да се подобри, ще бъде направено. Трябва да се види кое е най-работещо у нас и как ще се приложи в България”, аргументира се вицепремиерът.

По отношение на анонимните сигнали, срещу които има най-много възражения в законопроекта, Кунева отбеляза, че "това е един от най-чувствителните въпроси в закона и че в тази връзка са предложени гаранции".

 

Тя обаче даде да се разбере, че е готова да се откаже от този текст, ако законът мине днес на първо четене: "Ако на първо четене се реши, че този антикорупционен закон и създаването на единен орган за борба с корупцията са необходими, ще се намери решение на абсолютно всички въпроси". 

Водещи

Най-четени