Купувайте на детето си книги – ще е по-добро в училище 05.12 | 09:35
Отличниците – с по 200 в библиотеката си, двойкаджиите – с нито една
Успехът на детето в училище има пряка връзка с броя на книгите в дома му. Колкото по-богата е домашната библиотека, толкова по-високи оценки има ученикът.
Това показва анализът от международното изследване за грамотност PISA 2012. Според изследването децата, които са изкарали най-много точки на международния изпит, имат средно между 200 и 500 книги у дома.
Учениците с най-ниски постижения пък или не притежават нито една книга, или имат не повече от десет в библиотеките си у дома, информира "Монитор".
Според изводите от изследването образователната система и социално-икономическа среда са основните причини за незадоволителното представянe на българските ученици на PISA 2012.
Децата с по един безработен родител имат средно с 44 точки по-нисък резултат от връстниците си, чиито майки и татковци имат работа.
Според изследването дори рискът детето да има слаб успех е по-голям, ако безработният родител е майка му, въпреки че принципно трудовият статус на бащата влияе повече върху социално-икономическото положение на семейството.
Българските ученици намират математиката за интересен, но труден предмет, показват още анализите от PISA 2012.
62 на сто от деветокласниците заявяват, че алгебрата и геометрията са им интересни. Едновременно с това обаче 70% от 15-годишните българчета се притесняват, че уроците по математиката са трудни и неразбираеми и се чувстват безпомощни, когато трябва да решават задачи.
Почти толкова се тревожат и че могат да получат ниски оценки по смятане.
Въпреки трудностите, които срещат в усвояването на материала по математика, болшинството от българските деца – 79%, съзнават, че математиката им дава шанс за по-добро образование и работа. Всеки втори тийнейджър свързва бъдещата си професионална реализация с математиката и 62% – с природните науки.
Друг проблем у нас са различните професионални стандарти в училищата. По-големите школа разполагат с повече ресурси и могат да предоставят на учениците си по-голямо разнообразие от възможности за обучение и извънкласни дейности.
Изследванията показват още, че колкото по-строга дисциплина има в училище, толкова по-високи са постиженията на децата. Връзката учител-ученик, както и училищният климат също са от водещо значение за успеха на българчетата.
Водещи
-
Мечът на хан Аспарух ще сече лошото в Годината на Змията
Новият астро-период е възлов за България, зеленото привлича късмета
02.02 | 17:40
-
Извънредни мерки на Санторини заради сеизмична активност
Сеизмолозите не изключват силно земетресение след 25 труса за 6 часа
02.02 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Назначенията на новото правителство да започнат след приемането на Бюджет 2025
„Става въпрос за заместник-министрите и областните управители", поясни той
02.02 | 10:00
-
Бащата на убитите деца във Вакарел ги е открил в леглата им с прорезни рани
Били са в таванско помещение, вероятно са спели
02.02 | 11:00
-
Петков за Борисов: Надявам се да не е решил със задна дата да манипулира цифрите на Бюджет 2024
По-рано лидерът на ГЕРБ призова назначенията на новото правителство да започнат след...
02.02 | 10:20
-
Колко ни струва боледуването на децата от грип?
Родителите мислят различни варианти, когато не могат да си вземат болничен и няма баби, на...
02.02 | 18:00