Къде отиде доверието към ГЕРБ? 09.10 | 15:26

Нараства общественото недоволство срещу управляващата партия, сочи проучване

От Елена Кирилова

За първи път, откакто е на власт правителството на ГЕРБ, недоверието към него е по-голямо от доверието, сочи национално проучване на обществените нагласи, проведено от "Алфа рисърч” и цитирано от БНР.

45 на сто от всички българи, или всеки втори българин, е заявил, че има негативно отношение към дейността на кабинета. Правителството е подкрепено от 18% през месец септември, което показва, че одобрението бележи спад.

Подобна е ситуацията и с доверието към министър-председателя Бойко Борисов. 37% от хората са заявили открито недоверието си към него, докато 32% са категорични в своята подкрепа. От встъпването в длъжност на премиера до момента неговият рейтинг се е сринал два пъти, от 60% на 32%.

Общественото мнение показва, че българите смятат девет от всичките дванадесет ключови политики на правителство за неуспешни. 70% от анкетираните са изразили недоволството си от икономическата, здравната, подходната и социалната политика.

Спаднал е и рейтингът на почти всички министри. Единствените изключения се забелязват при министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и инфраструктурната политика. Павлова се радва на феноменален ръст в рейтинга, показва проучването. Тя е и единственият министър, който може да се похвали с това, че е смятан за наистина успешен. Инфраструктурната политика пък е единствената, която печели симпатиите на 60% от хората.

По-значим позитивен баланс в оценките за своята дейност имат също министрите Николай Младенов (6,9%) и Томислав Дончев (5,8%). Министрите Симеон Дянков, Десислава Атанасова, Цветан Цветанов и Тотю Младенов, чиито ресори засягат пряко повечето българи, пък имат най-сериозен спад в личния рейтинг. От тях най-голям е спадът при финансовия министър Симеон Дянков - 14%.

Въпреки че икономическата, селскостопанската и образователната политика не се радват на обществена подкрепа, министрите Мирослав Найденов, Делян Добрев и Сергей Игнатов запазват личните си позиции в обществените нагласи.

Негативната оценка за дейността на вицепремиера Цветан Цветанов е нараснала значително. Причината за това е ескалиращото напрежение през последните месеци, причинено от атентата в Бургас, протестите на полицаите, както и напрежението между Цветанов и представители на съдебната система.

Проучването на обществените нагласи показва поредната вълна на разочарование от политиката и работата на правителството. Поради това значително намалява желанието за гласуване и нараства несигурността в избора.

Главните държавни институции запазват своя негативен образ сред хората, като най-сериозни и най-много критики са отправени към парламента. Само 9 на сто от хората твърдят, че одобряват неговата дейност.

Само при президента Росен Плевнелиев положителните оценки са 38%, а отрицателните 18%, т.е. позитивите доминират над негативите.

Изследването разкрива, че през последните три месеца подкрепата на ГЕРБ е спаднала от 22,3% до 21,4%, а в селските райони доминира подкрепата за ДПС и БСП. В областните градове конкуренцията е между социалистите и "Движение България на гражданите”. ГЕРБ удържат съществено предимство само в София.

БСП също търпи нарастващото разочарование сред избирателите и подкрепата й спада от 18,4% на 16,1% през септември. Лек ръст бележи "Движение България на гражданите” - от 5,5% до 6,4%.

Разочарованието от правителството води до три основни последствия - намалява желанието за гласуване, свиват се твърдите партийни симпатизанти и се стига до фрагментиране на протестния вот между много на брой малки партии.

Най-четени