Към малкия и среден бизнес се обръща полското председателство на ЕС 20.07 | 14:33

Сред приоритетите на страната са икономическият растеж, сигурността и откритостта

От Елица Елефтерова

Три са основните пункта в програмата за председателството на ЕС от Полша. Това са икономически растеж, откритост и сигурност. С тези думи започна представянето на полската програма за председателство на ЕС посланикът на Полша у нас Лешек Хенсел на формална среща в Българската търговско-промишлена палата. Програмата на Полша е изградена съвместно с Дания и Кипър - страните, които поемат европейското председателство след Полша.

Икономически растеж

Сред основните задачи, които си поставя Полша, е създаването на нови стратегии за растеж, подобрение в интегрирането на фирмите от малкия и среден бизнес към единния европейски пазар, намаляване на цените на роуминга и други.

Полското председателство ще подкрепи инициативата за подобряване на достъпа на малките и средни предприятия до капиталовия пазар. Освен това Хенсел заяви, че при полското председателство ще бъде поставено ударение върху отварянето на европейските пазари към трети страни.

Сигурност

Друг от акцентите е макроикономическата сигурност и по-специално нуждата от подобряването ѝ чрез регулиране на финансовите пазари. Относно сигурността акцент е и безопасността на храната – един проблем, който очевидно е стоял дълго време скрит и който след епидемията от ешерихия коли в Германия напомни за себе си.

Храните обаче ще бъдат обект и на друг акцент – справедливото ценообразуване. Като мерките, които Полша ще вземе, касаят Общата селскостопанската политика на ЕС (ОСП), която ще бъде подложена на реформа.

Полша ще обърне внимание и на енергийната сигурност. Основната цел тук ще бъде енергийна политика, като идеята на източноевропейската страна е да се фокусира върху газовите връзки и климатичните промени.

Откритост

Полша ще продължи досегашната политика на подкрепа към промените в Арабския свят и по-специално промените в страните от Северна Африка. Според полския посланник ще бъде направен опит да се наложат европейските ценности и извън ЕС.

Отново Източна Европа ще бъде в центъра на вниманието на ЕС. Това обаче няма да бъде за сметка на преговорите за влизане в ЕС на други европейски държави (например Исландия). Полша се надява и ще работи за постигане на напредък в преговорите с Исландия и Турция по приемането им.

Ще бъде оказана и подкрепа за приключването на преговорите на от т.нар. Кръг Доха. Преговорите се водят в рамките на Световната търговска организация (СТО) и целят либерализация на международната търговия. Те стартираха още през 2001 година в столицата на Катар, Доха.

Целта на тези преговори в рамките на Световната търговска организация е намаляване на митата и премахване на други бариери пред световната търговия.

Водещи

Най-четени