Летни курсове по български за децата, на които не е майчин 06.07 | 14:18
Децата на бежанците ще започват да го учат от детската градина, предвижда нова стратегия на образователното министерство
Децата в България, чийто майчин език не е българският, ще ходят на допълнителни курсова. Така освен часовете в училище, те ще трябва да взимат и извънредни часове. Единият вариант е те да се провеждат като допълнителни уроци в школото, а вторият – през лятната ваканция да се организират допълнителни курсове по български език. Това е един от основните нови моменти, заложени в проекта на Министерството на образованието и науката за Стандарт за усвояване на българския книжовен език, който е публикуван са обществено обсъждане на сайта на ведомството.
Той ще урежда усвояването на езика от всички деца и ученици, за които българският не е майчин – от етническите малцинствени групи, деца на чужди граждани, които работят у нас, или на бежанци. Стандартът регламентира и усвояването на езика от децата на българите в чужбина.
За децата с различен от български майчин език, допълнителните часове или курсове ще бъдат безплатни. Подкрепата за изучаване и подобряване на познанията по български ще се организира според потребностите на всяко дете и ще включва консултации, занимални по интереси, библиотечно-информационно обслужване и логопедична работа.
С цел приобщаването на учениците мигранти и бежанци също ще се се провежда допълнително обучение - индивидуално или в група. В детската градина за тях се предвиждат допълнително 2 часа седмично при целодневно обучение и един при полудневно. Стандартът регламентира и продължителността на допълнителното обучение по български език. За ученици в начален образователен етап – 90 учебни часа, по 3 часа седмично; за деца в прогимназиален етап – 120 учебни часа, по 4 часа седмично; за ученици, обучаващи се от VIII клас до класа, в който навършват шестнадесет години – 180 учебни часа, по 5 часа седмично.
Децата на българите в чужбина ще учат български език и литература от I до ХII клас по програми с редуциран брой часове. Те се разработват на основата на утвърдените програми за обучение по български език и литература в съответствие с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка. В тези програми акцентът е върху езика, но се изучава и литература.
Новият стандарт за усвояването на българския книжовен език не определя обучението по български език и литература в рамките на общообразователната подготовка в I – XII клас. Това вече е уредено в стандарта за общообразователната подготовка, приет с наредба през ноември 2015 г., уточняват от МОН.
Водещи
-
Пети ден продължават проблемите с тока в десетки населени места ОБЗОР
Най-тежка продължава да е обстановката в община Ловеч
29.12 | 18:00
-
Спасиха бедстващо семейство до Трявна, блокирано от снеговете без ток и храна
Двете жени и мъжът с тях са от Гурково и дса ошли в семейната им къща на селото преди...
29.12 | 17:40
-
Бърдаров: Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям механичен прираст
Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване -...
29.12 | 17:20
Най-четени
-
Помните ли Кървавата Валя? Осъдената за три брутални убийства излиза от затвора
Тя е жената с най-дълъг стаж зад решетките у нас
29.12 | 11:20
-
Рязка промяна във времето
Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца и през деня няма да претърпи...
29.12 | 09:03
-
Детското шампанско може да повлияе негативно на децата и тийнейджърите
За това говори клиничният психолог Марианна Абравитова.
29.12 | 09:40
-
На 1 януари 2025 г. България влизат изцяло в Шенген. Какви промени ще има по границите ни?
През последните дни на ГКПП "Кулата" тече усилен ремонт – пътят към Гърция се разширява с още...
29.12 | 11:40