Летни курсове по български за децата, на които не е майчин 06.07 | 14:18
Децата на бежанците ще започват да го учат от детската градина, предвижда нова стратегия на образователното министерство

Децата в България, чийто майчин език не е българският, ще ходят на допълнителни курсова. Така освен часовете в училище, те ще трябва да взимат и извънредни часове. Единият вариант е те да се провеждат като допълнителни уроци в школото, а вторият – през лятната ваканция да се организират допълнителни курсове по български език. Това е един от основните нови моменти, заложени в проекта на Министерството на образованието и науката за Стандарт за усвояване на българския книжовен език, който е публикуван са обществено обсъждане на сайта на ведомството.
Той ще урежда усвояването на езика от всички деца и ученици, за които българският не е майчин – от етническите малцинствени групи, деца на чужди граждани, които работят у нас, или на бежанци. Стандартът регламентира и усвояването на езика от децата на българите в чужбина.
За децата с различен от български майчин език, допълнителните часове или курсове ще бъдат безплатни. Подкрепата за изучаване и подобряване на познанията по български ще се организира според потребностите на всяко дете и ще включва консултации, занимални по интереси, библиотечно-информационно обслужване и логопедична работа.
С цел приобщаването на учениците мигранти и бежанци също ще се се провежда допълнително обучение - индивидуално или в група. В детската градина за тях се предвиждат допълнително 2 часа седмично при целодневно обучение и един при полудневно. Стандартът регламентира и продължителността на допълнителното обучение по български език. За ученици в начален образователен етап – 90 учебни часа, по 3 часа седмично; за деца в прогимназиален етап – 120 учебни часа, по 4 часа седмично; за ученици, обучаващи се от VIII клас до класа, в който навършват шестнадесет години – 180 учебни часа, по 5 часа седмично.
Децата на българите в чужбина ще учат български език и литература от I до ХII клас по програми с редуциран брой часове. Те се разработват на основата на утвърдените програми за обучение по български език и литература в съответствие с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка. В тези програми акцентът е върху езика, но се изучава и литература.
Новият стандарт за усвояването на българския книжовен език не определя обучението по български език и литература в рамките на общообразователната подготовка в I – XII клас. Това вече е уредено в стандарта за общообразователната подготовка, приет с наредба през ноември 2015 г., уточняват от МОН.
Водещи
-
Григор Димитров се изкачи в световна ранглиста
Продължава да води Яник Синер, но втори вече е шампионът от Монте Карло - Карлос Алкарас,...
14.04 | 13:30
-
Мария Бакалова с участие в късометражен филм с послание срещу насилието на пътя, който тръгва по кината от май
Димитрис Георгиев става част от селекцията режисьори на в Talents Sarajevo, а от 2025 г. е...
14.04 | 13:15
-
Нов състав на правителството в Сърбия
Синиша Мали е предложен за първи вицепремиер и министър на финансите, Ивица Дачич е предложен...
14.04 | 12:59
-
Детските градини в София няма да затварят за по един месец през лятото
Затваряне – само при основен ремонт
14.04 | 12:30
Най-четени
-
Започва Страстната седмица
Днес, на Велики понеделник, започва Страстната седмица, която бележи последните дни от...
14.04 | 09:22
-
Облачен понеделник, на места ще превали
Максималните температури ще бъдат между 13° и 18°
14.04 | 08:00
-
Предстои нов протест срещу насилието над животните
Демонстрацията е насрочена за 18:00 часа. Протести ще има и в други градове на страната.
14.04 | 09:59