Летният сезон започна, но концесионерите на морските плажове отново се сблъскват с проблема за недостиг на спасители 21.06 | 12:00
Въпреки че българските спасители са сред най-добрите в света и са търсени в чужбина, работата им у нас е сезонна и не винаги привлекателна за младите хора

Летният сезон започна, но концесионерите на морските плажове отново се сблъскват с проблема за недостиг на спасители. Въпреки че българските спасители са сред най-добрите в света и са търсени в чужбина, работата им у нас е сезонна и не винаги привлекателна за младите хора. Това заяви заместник-председателят на Асоциацията на концесионерите на морските плажове Николай Димитров в ефира на "България сутрин".
Николай Димитров подчерта, че новите изисквания за обезопасяване на плажовете са натоварващи и често непрактични. Например, за плаж с дължина от 700 метра е необходимо присъствието на 11 спасители, докато в Испания за плаж от 1 километър са нужни само шестима. Той коментира, че българските спасители могат да извършват водно спасяване дори с по-малък брой хора, без да се компрометира качеството на работата.
"Можем да се оправяме с 6-7 спасителя, да извършват същата работа. Технологията, начинът на обезопасяването е екипна, не е необходимо такова голямо струпване на спасители. Така ще предоставяме по-атрактивни заплати, каквито има в съседни на нас дестинации," обясни Димитров.
Като допълнителен проблем Димитров посочи високите разходи за наемането на спасители. Концесионерът на плаж "Крайморие" заяви пред Bulgaria ON AIR, че месечните разходи за един спасител са около 2 400 лева. В допълнение към това, изискванията за медицински екипи на плажовете също утежняват дейността по водното спасяване. Според Димитров, само в България на плажовете има обособени медицински или реанимационни пунктове.
"Нашите спасители са на топ ниво, всеки български спасител е добре приет в чужбина. Те се подлагат на обучение по практика, теория, но и по първа долекарска помощ. Никъде няма толкова добре обучени водни спасители," подчерта още концесионерът.
Николай Димитров допълни, че цените на чадърите и шезлонгите не могат да компенсират увеличените разходи за заплати, плащане на наеми, ток и вода. Това създава допълнително финансово напрежение за концесионерите и води до затруднения при осигуряване на необходимите условия за безопасност на плажуващите.
Водещи
-
Хитрини с клечки за здрави яйца при варене
Днес ще споделим трик, който доказано е ефективен. Става въпрос за няколко клечки за зъби,...
17.04 | 15:30
-
Ядем по-малко хляб и повече месо
Най-много - или близо 29 на 100 от всички разходи са за храна и безалкохолни, следвани от 11...
17.04 | 15:15
-
Радостин Василев: Вотът имаше много разобличаващ характер
Според Василев, ДПС напуска с аргумента, че подкрепя мотивите на опозицията относно...
17.04 | 15:00
-
Доходите на домакинствата растат: Средно 12 857 лв. на човек за 2024 г.
През 2024 г. българските домакинства са изразходвали 11 712 лв. средно на човек, което е с...
17.04 | 14:30
Най-четени
-
Кирил Петков: Не можем да сме част от мнозинство, управлявано от Пеевски
Депутатите гласуват втория вот на недоверие
17.04 | 11:15
-
От "Величие" обмислят нов вот на недоверие след две седмици,
Формацията подкрепя вота на недоверие срещу кабинета на тема корупция, внесен от „Морал,...
17.04 | 10:15
-
Окръжният съд в Ловеч остави без уважение молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване
Решението може да бъде обжалвано и протестирано в седемдневен срок пред Апелативен съд –...
17.04 | 11:45
-
Борисов заяви, че са „правителство на малцинството“
Днес има Комисия за пътищата и там яе могат да му задават въпроси
17.04 | 10:59