Летният сезон започна, но концесионерите на морските плажове отново се сблъскват с проблема за недостиг на спасители 21.06 | 12:00
Въпреки че българските спасители са сред най-добрите в света и са търсени в чужбина, работата им у нас е сезонна и не винаги привлекателна за младите хора
Летният сезон започна, но концесионерите на морските плажове отново се сблъскват с проблема за недостиг на спасители. Въпреки че българските спасители са сред най-добрите в света и са търсени в чужбина, работата им у нас е сезонна и не винаги привлекателна за младите хора. Това заяви заместник-председателят на Асоциацията на концесионерите на морските плажове Николай Димитров в ефира на "България сутрин".
Николай Димитров подчерта, че новите изисквания за обезопасяване на плажовете са натоварващи и често непрактични. Например, за плаж с дължина от 700 метра е необходимо присъствието на 11 спасители, докато в Испания за плаж от 1 километър са нужни само шестима. Той коментира, че българските спасители могат да извършват водно спасяване дори с по-малък брой хора, без да се компрометира качеството на работата.
"Можем да се оправяме с 6-7 спасителя, да извършват същата работа. Технологията, начинът на обезопасяването е екипна, не е необходимо такова голямо струпване на спасители. Така ще предоставяме по-атрактивни заплати, каквито има в съседни на нас дестинации," обясни Димитров.
Като допълнителен проблем Димитров посочи високите разходи за наемането на спасители. Концесионерът на плаж "Крайморие" заяви пред Bulgaria ON AIR, че месечните разходи за един спасител са около 2 400 лева. В допълнение към това, изискванията за медицински екипи на плажовете също утежняват дейността по водното спасяване. Според Димитров, само в България на плажовете има обособени медицински или реанимационни пунктове.
"Нашите спасители са на топ ниво, всеки български спасител е добре приет в чужбина. Те се подлагат на обучение по практика, теория, но и по първа долекарска помощ. Никъде няма толкова добре обучени водни спасители," подчерта още концесионерът.
Николай Димитров допълни, че цените на чадърите и шезлонгите не могат да компенсират увеличените разходи за заплати, плащане на наеми, ток и вода. Това създава допълнително финансово напрежение за концесионерите и води до затруднения при осигуряване на необходимите условия за безопасност на плажуващите.
Водещи
-
Екип на БНТ пострада при протестите в Грузия
Над 220 души са задържани при поредната вечер на протести в Грузия
03.12 | 17:15
-
В търсене на изход от политическата криза: БСП се среща с ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и АПС
На влизане в сградата на парламента, Гуцанов уточни, че с "Възраждане" е проведен телефонен...
03.12 | 17:00
-
Болница "Шейново" вече е осъдена да плати 120 000 лева на родителите на едно от разменените бебета
Първата инстанция - Софийският градски съд, присъди 60 000 лева на майката и 40 000 лв. на...
03.12 | 16:45
-
ПП МЕЧ няма да участва нито в срещи, нито в кръгли маси с ГЕРБ!
Позицията ни по отношение на ПП ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" е категорична още от 28 октомври....
03.12 | 16:30
Най-четени
-
Кирил Петков: Значи можело
03.12 | 10:40
-
Има риск София да остане без парно. СОС свиква извънредно заседание
Това каза на пресконференция в Столичната община общинският съветник от ПП-ДБ-СС Борис Бонев.
03.12 | 13:30
-
Оказа се, че безработни взимат повече от работещи на минимална заплата
Хората без препитание с право на обезщетението са 40% от всички регистрирани в Бюрата по...
03.12 | 11:59