Липсва единна стратегия за реновиране на блоковете у нас 30.09 | 17:40

Всеки собственик санира жилището си по начин, по който сам прецени

От Апостол Апостолов

В старите сгради у нас, построени в средата на миналия век, липсва изградена система за тяхното поддържане. Това мнение, изказа проф. Гари Лахман, преподавател в турски университет, по време на конгрес и конференция в сферата на недвижимите имоти.

Когато се разхождате из София, ще видите и друг проблем - уникални сгради са реновирани, но до тях се строят нови огромни проекти и тяхната красота се губи, коментира още Лахман, цитиран от econ.bg. За много от собствениците е предизвикателство да намерят купувачи на рушащия се имот.

Това обаче е гледка не само в България, а и в други градове в Централна и Източна Европа. Около тях могат да се видят стари и полусрутени сгради.

По мнението на унгарският лектор Иван Тошич коментира, че липсата на изграден механизъм за управление на блоковете и големите кооперации в България, е една от причините те да изглеждат зле. "Всеки собственик санира своето жилище, а отдалече блокът изглежда като пъстра мозайка от елементи", коментира той.

Специалистът допълни тезата си с пример за блок, при който всеки собственик ремонтирал своето жилище, а когато се наложило да се сменят улуците на блока, започнали споровете. Всеки казвал, че това не е негов ангажимент и прехвърлили задълженията на общината. Местната власт пък заявила, че ремонтът може да стане единствено, ако бъдат отпуснати средства от държавата.

Докато трите страни си прехвърляли топката, блокът протекъл. За да бъдат избегнати подобни проблеми трябва бъде създадено сдружение на собствениците, смята още Тошич. 

Водещи

Най-четени