Лондон ползва родните имигранти като плашило 05.03 | 12:00

Негативният ефект от чужденците на Острова бил доста надценяван

От Христина Рафаилова

Ако българите досега са се чувствали "втора ръка" европейци, вече могат да вдигнат високо глави, тъй като се оказаха един от най-ключовите фактори в предстоящия евровот. 

Месеци преди да започне кампанията, редица политици използват "имигрантската карта" като коз за осигуряване на повече места в Европейския парламент. Плашенето с чужденци се оказа и основна стратегия и за британското правителство. На Острова от доста време се вихри антиимигрантска кампания, която основно се приписва на Найджъл Фараж и неговата крайнодясна Партия за независимост. Оказа се обаче, че Даунинг стрийт 10 също подхранва "омразата" срещу източноевропейците. 

Според BBC кабинетът на Дейвид Камерън умишлено задържа дългоочаквания доклад за броя на имигрантите в Обединеното кралство и ефектите от него. Причината била, че цифрите в него показвали, че в страната са пристигнали значително по-малко чужденци от очакваното, твърди медията. 

Вътрешният министър Тереза Мей се позовава на данни о 2012 г., според които на 100 имигранти 23 британци остават незаети на пазара на труда.

Според нови анализи на гражданския сектор положението е далеч не толкова трагично. Според тях цената, която плащат британските работници заради пришълците, далеч не е толкова висока. 

Според представители на администрацията на Камерън това се вижда и от доклада на правителството за имиграцията. Той бил готов още миналата година, но премиерът го задържал, за да не предизвиква противоречия. 

Според други източници от Даунинг стрийт 10 обаче документът все още не е изготвен. 

Преди седмица стана ясно, че правителството няма да може да изпълни обещанието си да намали броя на чужденците, полагащи труд в Англия. 

Британското общество, подклаждано от медиите, изпадна в паника, че страната ще бъде залята от българи и румънци, след като отпаднат трудовите ограничения за тях от 1 януари 2014 г. Основните страхове бяха, че бедните европейци ще сринат социалната и жилищната система на страната. 

Въпреки очакванията Острова не беше залят от източноевропейци. Кабинетът обаче прие рестриктивни мерки срещу имигранти. Те например нямат достъп до социални помощи през първите месеци от пристигането си в Обединеното кралство. 

Водещи

Най-четени