Лютви Местан е инициирал срещата с турския президент Ердоган 14.09 | 17:57

Охраната за мен е ограничение на свободата, посочи лидерът на ДПС

От Цанка Донкова

Срещата между лидерът на ДПС Лютви Местан и новия президент на Турция Реджеп Тайип Ердоган в петък (12 септември) е била инициирана от българска страна. Това стана ясно от думите на самия Лютви Местан в ефира на bTV.

"Разговорите в Чанкая бяха проведени на турски и сметнах да спестя на домакините неудобството да търсят преводач. Сметнах за съвсем естествено да говоря с президента на Турция на майчиния ни език, защото аз не мога да говоря с избирателите ми на родния език, заради това абсурдно ограничение в закона", посочи Местан и допълни, че темата на разговора са били отношенията между България и Турция.

Местан разкри и мистерията около охраната си. Той посочи, че се движи с един шофьор и 4 души охрана. "Това решение не е мое, аз дори не знам какво стои в основата на решението на НСО", уточни Местан и посочи, че охраната му е назначена с решение на ген. Коджейков, който не е хранел топли чувства към него.

Лидерът на ДПС уточни още, че не знае каква е причината да му е назначена охрана. "Тази охрана е от близо година аз нямам привилегията да знам защо. Това е класифицирана информация, до която нямам достъп", посочи Местан. Той допълни, че за него охраната означава ограничена свобода и не трябва да се гледа на нея като атрибут на властта.

"Чакам новият началник на НСО да ме зарадва с новината, че не се налага да се движа с охрана", заяви Местан.

Държавната политика сякаш все повече е насочена към етно-религиозните различия, заяви Местан и коментира, че позицията на една партия се определя от вота на българските граждани и след това на политическите сили. Според лидерът на ДПС, ако се стигне до изолирането на Движението може да стане опасно за сигурността на страната.

"Променя се политиката, спират парите за малките населени места, където са избирателите на ДПС. В тезата ми се чете призив не ДПС непременно да бъде на власт, а призив към другите политически сили, когато Движението не е на власт да не се усеща липсата му. Тогава ще се промени и отношението на избирателите на ДПС", уточни Местан.

Той прогнозира още, че най-вероятно на 5 октомври ще поздрави 2-ма роми като избрани представители от листите на ДПС и коментира, че не би трябвало въобще да има тема на разговор за водачите на листи - дали са роми, българи и т. н. "В листите на ДПС почти всички етноси са представени".

Местан за пореден път оправда избора на Делян Пеевски с решение на партийните структури. Според него разговорите за Пеевски са сериозни проблеми в българската демокрация.

По отношение на управлението на кабинета Орешарски, Местан уточни, че има няколко урока, които са извлечени. Сред тях са, че България не трябва да се въвлича в необмислени коалиции или авторитарно, или партийно управление. Местан посочи, отново посочи, че властта не трябва да е самоцел. "Ние се отказахме от властта в името на националния интерес", заяви Местан.

За финал лидерът на ДПС се извини на българските граждани. "ДПС е част от 24-годишният преход, който в България, в сравнение с други страни от нашата черга, се оказа най-продължителен и мъчителен. Няма участник, който да не носи своята отговорност, затова и всеки политик е длъжен да поднесе извинение, посочи Местан.

Водещи

Най-четени