МВР: Коледните празници преминаха без тежки престъпления 31.12 | 14:52

Взети са всички мерки за спокойно протичане на празненствата довечера

От iNews.bg

Данните обобщиха на пресконференция в Главната дирекция "Национална полиция" комисар Димитър Кошов- зам.-началник на отдел "Криминална полиция" ГДНП, комисар Росен Рапчев- началник на отдел "Пътна полиция", комисар Любомир Костадинов- зам.-началник на "Пътна полиция" СДВР, комисар Борислав Муеров- началник на "Охранителна полиция" СДВР и инспектор Валентин Велков от сектор КОС ГДНП.

На 1 януари 2019 година се очаква засилен трафик. В тази връзка екипите на Пътна полиция са взели всички необходими мерки, за да се подпомогне движението и да се избегнат тежки инциденти. Комисар Росен Рапчев поясни, че един от най-проблемните участъци отново се очаква да е на магистрала "Хемус", в района на тунелите до София, където текат ремонтни дейности. Там отново ще има разположени екипи, които да регулират движението, идеята да не се образува тапа в тунелите, а изчакването на колите да става извън тях. Комисар Рапчев отправи препоръка към гражданите преди да поемат на път да се информират за метеорологичната прогноза и за актуалната пътна обстановка и при възможност да си избират алтернативен маршрут. В случай на образувана колона, водачите  да не предприемат изпреварване, което  води до още по-голямо забавяне.  Екипите на "Пътна полиция" ще следят и за нарушители, като ще се наблегне  на това да не се допусне агресивно шофиране и управление в аварийната лента на магистралите. На 1 януари от 14 до 20 часа, съгласно заповед на Изпълнителната агенция "Пътна инфраструктура", ще се спира движението на товарни автомобили в най-невралгичните участъци.

На територията на София линейни екипи ще следят за нарушения на пътя, уточни комисар Любомир Костадинов. Той обърна внимание на гражданите, които ще поемат в новогодишната нощ с личните си автомобили към площада, да бъдат изключително стриктни при паркирането им. Специална препоръка той отправи и към тези, които ще използват услугите на "Дринк енд драйв" – да се уверят за правоспособността на шофьора и дали не е употребил алкохол. При нарушение и в двата случая, според закона, собственикът на автомобила също носи отговорност.

Засилено ще е полицейското присъствие на всички места, на които се очаква голямо струпване на хора, като търговски центрове, пазари, храмове, гари, автогари и големи увеселителни заведения, отбеляза комисар Борислав Муеров. От 14 часа днес движението на пътни превозни и в двете посоки по бул. "Цар Освободител" в столицата в участъка от ул. "Раковска" и бул. "Дондуков" се спира. Там се поставят загражденията за новогодишния концерт. На място ще бъдат изградени 8 контролно-пропускателни пункта, през които ще се допускат гражданите. Целият периметър ще бъде обезпечен със силно полицейско присъствие за да се гарантира спокойствието и реда по време на празника. Муеров отправи апел към гражданите да са внимателни с използването на пиротехника и припомни, че за употребата й има строги правила - те не трябва да се ползват в близост до храмове, здравни, учебни и социални заведения, както и в масовия градски транспорт.

До момента в цялата страна са извършени 4243 проверки на места, на които се продава пиротехника. Констатирани са 9 нарушения, за които са съставени съответните актове. Иззети са 6841 опаковки с нередовни изделия, обобщи Валентин Велков и уточни, че през изминалите коледни празници няма нито един регистриран инцидент с пиротехника.

Комисар Димитър Кошов обърна внимание гражданите да бъдат изключително бдителни, за да не станат обект на грабеж. Като цяло този вид престъпления в страната бележат намаление - близо 19% е то в края на тази година, в сравнение със същия период на 2017 година. Като цяло най-големият дял се пада на уличните грабежи и повечето от тях се извършват в тъмните часове, на неосветени и безлюдни места. Затова е важно при възможност  да се избягват подобни места, добре е да не се носят и големи парични суми. В случай, че е извършено подобно посегателство, жертвите веднага трябва да сигнализират в полицията или на тел. 112, допълни комискар Кошов. Той обърна внимание и на служителите в денонощните обекти, като обясни, че нападателите често извършват предварително проучване и призова, ако персоналът забележи съмнителни лица да подават своевременно информация към органите на реда.

Противозаконното отнемане на моторни превозни средства тази година бележи спад с около 12%. Най-често обект на този вид престъпления са автомобилите, производство 2015, 2016 г., при които се използва системата на т. нар. безключово запалване, отбеляза комисар  Кошов. Извършителите се снабдяват с техника, чрез която прихващат данните от ключа на собственика. За да се случи това, те трябва да са в близост до него. Но втората стъпка е изпращане на данните на втори съучастник. Когато собственикът се отдалечи от автомобила, се появява съучастникът, отключва автомобила и го привежда в движение. В повечето случаи тази схема се прилага в светлата част на денонощието от паркинги на големи търговски вериги. Криминалистите призовават и за внимание за друга схема, която се ползва особено през зимните месеци - отнемане на превозни средства с включен двигател. При нея се използва невниманието на собственика.

Водещи

Най-четени