МВР взема 3000 бивши ченгета и военни срещу битовата престъпност 11.01 | 15:59

Слагат паник бутони в най-атакуваните от крадци села

От iNews.bg

В реализация на плана за борба с битовата престъпност в МВР до края на годината ще бъдат назначени 3000 нови служители. Това ще са основно т.нар. сътрудници по охрана, които се набират сред бивши полицаи и военни. Това съобщи по БНТ вицепремиерът и вътрешен министър в оставка Румяна Бъчварова.

В момента вървят конкурсите за подбор и обучение на новите служители, уточни тя. И допълни, че дори и тези хора няма да стигнат, за да има полицейски служител във всяко село.

Полицейското присъствие ще се осигурява от патрулиране и въвеждане на по-мащабно видеонаблюдение.

Планира се и поставянето на паник бутони на ключови места по селата, с които да се викат на място служители на полицията. Водят се и разговори за взаимодействие с частните охранителни фирми.

Според Бъчварова, за да успее планът за борба с битовата престъпност, трябва съвместна работа на държавните и общинските институции. За това са възстановени 255 местни комисии за борба с битовата престъпност, като там заедно работят представители на полицията, общините социалните служби, данъчните и инспекторатите по образованието. Вътрешният министър каза, че ще остави на своя наследник списък с неотложни задачи, които трябва да се изпълнят, за да не спира работата. "Това често се е случвало в МВР. Тази национална операция ще е добро наследство за всеки министър, нейното продължаване ще означава много", подчерта тя.

Според нея МВР страда от това, че работа му се политизира и се правят опити да бъде овладяно политически. "Водещи са били партийните интереси и е липсвала приемственост за добронамерено предаване на добите идеи на следващите министри", отбеляза Бъчварова.

По отношение на мигрантския натиск министърът каза, че сега се задържат от двама до четирима души дневно при опити за нелегално преминаване на границите, като причините са студът и снегът.

"Докато натискът е по-малък, сме длъжни да се подготвим. Предстои обявяването на обществените поръчки за техника, която може да се купи със 160-те млн. евро от ЕК. Предстоят и ремонти за подобряване на условията в центровете за настаняване на бежанци и преобразуването на част от тях в затворен тип", докладва тя.

"Друг приоритет е подготовка на площадките за временните кризисни центрове. Проблемът е, че заради създадени настроения срещу тях се търсят места възможно най-далеч от населените. Те решават повече проблеми, отколкото могат да създадат, но се използваха политически и провокираха чувствителността на хората", допълни Бъчварова.  

Водещи