МВФ: Рисковете за икономиката на България са се влошили 13.03 | 19:11
Продължителният дефлационен натиск има негативен ефект върху фискалните сметки, а високите нива на корпоративния дълг и необслужваните кредити са допълнителна пречка пред инвестициите и растежа
Растежът в България през 2014 г. оправдава очакванията, но рисковете пред икономическите перспективи са се влошили, поради което е необходимо бързо връщане към разумна фискална политика, ускоряване на фискалната консолидация и на структурните реформи.
Това се казва в заключителното изявление на мисията на Международния валутен фонд,която се проведе от 4 до 13 март. Становището е публикувано на сайта на МВФ.
През последната година фалитът на голяма банка и влошаването на фискалния баланс поставиха пред изпитание постигнатата с много труд макроикономическа и финансова стабилност на страната. За преодоляване на институционалните слабости, разкрити вследствие на банковия фалит, включително при банковия надзор, са необходими незабавни действия с широка политическа подкрепа, отбелязват от фонда.
В становището е посочено, че трябва да бъде възстановен пътят към разумна бюджетна политика и следва да бъде проучен обхватът за ускоряване на консолидацията (включително посредством мерки за засилване на ефективността на публичните разходи). Също така е необходим напредък при структурните реформи, за да бъдат двигател за по-бързото достигане на европейско равнище на доходите; приветстват се обсъжданите в момента мерки за преодоляване на недостатъчната ефективност в енергийния сектор.
Въпреки предизвикателната среда, през 2014 г. беше постигнат скромен растеж, който се очаква да продължи през тази година. Вътрешното търсене през 2014 г. беше подкрепено от разрастваща се фискална позиция и повишено усвояване на средствата от ЕС. Макар и все още висока, безработицата бележи спад, сочат от МВФ.
По-ниските цени на суровините, намаляващата инфлация в ЕС и намаляването на административно контролираните цени допринесоха за дефлацията. През тази година се очаква умерен ръст до около 1¼%, подкрепен от частното потребление и продължаващото усвояване на средствата от ЕС. Очакванията по отношение на нетния износ са за неутрален ефект върху растежа, като търсенето от страна на търговските партньори вероятно ще продължи да бъде слабо. Очаква се дефлационният натиск постепенно да намалява, а безработицата да продължи да спада през 2015 г. Средносрочните прогнози предполагат много бавно изравняване на доходите с тези в другите държави-членки на ЕС.
Според експертите на МВФ, нарастват рисковете пред перспективите.
Във вътрешноикономически план, коалиционното правителство може да бъде изправено пред предизвикателства при прокарването на трудните мерки, необходими за намаляване на макрофинансовите рискове и повишаване на растежа. Продължителният дефлационен натиск би могъл да повлияе негативно върху фискалните сметки. Високите нива на корпоративния дълг и необслужваните кредити и свързаните с тях обезпечения биха могли да се окажат допълнителна пречка пред инвестициите и растежа, ако не бъдат взети мерки.
МВФ констатира, че безработицата в България остава висока, въпреки че е отбелязала спад през миналата година. Същевременно дефлацията в Европа и спадът на административно регулираните цени в страната са допринесли за спада на потребителските цени.
Във външноикономически план, продължителното забавяне в региона би възпрепятствало представянето по отношение на износа, прогнозират от фонда. В становището е посочено, че докато уязвимите места по отношение на външния дълг продължават да бъдат управляеми, рисковете във връзка с подновеното финансово напрежение в еврозоната, по-специално събитията в Гърция, биха могли да нараснат. Засилването на геополитическото напрежение, свързано с Русия и Украйна, също би могло да окаже негативно влияние върху каналите за търговия и инвестиции.
Банковата система показа значителна устойчивост към уронването на доверието вследствие от проблемите в банковата сфера през миналата година. Силната ликвидност на системата преди фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ), заедно с въведените от БНБ и правителството мерки за ликвидност помогнаха за успокояване на вложителите, избягвайки разпространение в цялата система. Инжектирането на държавни ресурси във Фонда за гарантиране на влоговете на гражданите също позволи изплащането на гарантираните депозити в КТБ през декември. След фалита на КТБ се поддържа значителна ликвидност на системата, при положителен ръст на корпоративните депозити и депозитите на граждани на годишна база в края на 2014 г.
Въпреки това са необходими решителни действия за преодоляване на слабостите, разкрити в резултат от фалита на КТБ, възстановяване на доверието в надзора и засилване на инструментите за управление на кризи, е отбелязано в документа.
С изтичане на мандата на управителя на БНБ и предстоящия избор на нов подуправител за банковия надзор, от съществено значение е навременното одобрение на лица с ясен мандат за подкрепа на силна, независима и отговорна БНБ. Същевременно, въпреки че бяха обявени няколко конкретни действия, предприемането на допълнителни подробни и решителни мерки е от основно значение за възстановяването на доверието в надзора на финансовата система, отбелязват от фонда и правят конкретни предложения за подобряване на устойчивостта на системата.
Събитията от миналата година подчертават рисковете пред икономиката на България от предизвикателствата пред управлението. Изчерпателните решения ще отнемат време, но сега трябва да се установи ясен импулс за демонстриране на ангажимента за намаляване на корупцията, укрепване на върховенството на закона и полагане на основите за възстановяване на доверието в най-важните институции. Един такъв напредък вероятно ще действа и като катализатор за нарастване на инвестициите и производителността, които са от съществено значение за отключване на икономическия потенциал на България, за засилване на създаването на работни места и за ускоряване на сближаването на доходите, посочват в становището си експертите на МВФ.
Водещи
-
КНСБ: Проектобюджет 2025 е труден, но не трябва да виним финансовия министър
Това заяви президентът на синдиката Пламен Димитров
12.12 | 17:45
-
Чевърт век след гибелта на фолк легендата Румяна: Дъщеря й още не може да прости на шофьора убиец
Марияна възражда хитовете на звездната си майка
12.12 | 17:28
-
Близо 1000 българи снимат п*рно и не плащат данъци
НАП ги погва за общо над 8.5 млн. лева
12.12 | 17:16
Най-четени
-
Бойко Борисов каза кой пречи да се състави правителство
Асен Василев е този човек, заяви лидерът на ГЕРБ
12.12 | 10:30
-
Историческо! Вече сме и в сухопътния Шенген!
Европейският съвет на вътрешните министри взе решението днес
12.12 | 11:45
-
Делян Пеевски: Радев е един лъжец
По думите му, президентът е разпоредил да се премахне ДПС-НН от списъка с консултациите
12.12 | 10:45
-
Чевърт век след гибелта на фолк легендата Румяна: Дъщеря й още не може да прости на шофьора убиец
Марияна възражда хитовете на звездната си майка
12.12 | 17:28