МО: Армията ще отбележи 6 май, още не е ясно как 08.04 | 18:56
Военен парад няма да може да се организира заради забраната за събиране на много хора

Армията ще отбележи Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май. Това съобщиха от военното ведомство, предаде БНР.
Макар и с уверение, че отбелязване на празника ще има, от Министерството на отбраната не посочват как ще се случи това. Не е ясно дали за първи път в най-новата ни история няма се състои традиционният военен парад в центъра на София.
Причината е, че, ако има парад, военните биха нарушили предписаната от Щаба за коронавируса заповед да няма събирания на хора.
Затова от министерството посочват, че честването тази година "ще бъде направено в съответствие с епидемиологичната обстановка в страната към шести май".
Пред "Хоризонт" преди дни новият началник на отбраната адмирал Емил Ефтимов обеща, че военните търсят "най-добрата форма за среща на гражданите с армията на празника".
Като празник на храбростта шести май се отбелязва от 1880 година. Празникът се чества дори и през войните в периода 1912-1918 г.
През 1931г. Денят на храбростта и победите е обявен за боен празник на войската. След 1946 г. датата на честването е сменена по идеологически причини.
А от 1993 година 6 май е върнат като празник на военните.
Водещи
-
Отиде си още една знакова фигура от театъра
Днес своя път нагоре е поел актьорът Пламен Сираков. Тъжната вест съобщиха от Съюза на...
07.04 | 15:30
-
Усложненията при бременност или раждане са довели до смъртта на една жена приблизително на всеки две минути през 2023 г.
В публикувания в понеделник доклад се посочва, че това съответства на около 260 000 жени в...
07.04 | 14:45
Най-четени
-
15 737 са чуждестранните студенти, които учат у нас през 2024 г.
През 2024 г. почти 9 000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз, а почти...
07.04 | 10:45
-
Протест срещу убийствата на пътя се провежда пред Съдебната палата в София
Предвидено е оттам протестът да мине през Министерството на правосъдието и парламента....
07.04 | 09:45
-
Ледено утро, ниски температури, студ и сняг в части на страната
Ето каква е обстановката в страната:
07.04 | 09:27
-
Рая Пеева оставила Явор Бахаров заради по-добър мъж
В резултат на това тя дори пропускала обещаващи професионални възможности
07.04 | 12:15