МОН отново сгафи, но Паисий не отпада 25.01 | 11:45

Новите учебни планове предизвикаха възмущения, защото в тях липсват "Хубава си, моя горо", „Вятър ечи, Балкан стене" и др.

От iNews.bg

"Паисий не отпада. Паисий присъства в учебното съдържание в следващи класове. Още повече, нека да не забравяме и обстоятелството, че "История славянобългарска" е не просто литературно произведение. Това е един от най-добрите източници за изучаване на история. Това е исторически извор. Паисий отива в IX клас", заяви зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева пред bTV.

Припомняме ви, че в петък МОН публикува проектите за нови учебни програми във II, VI и VIII, които трябва да вляза в сила от 2017/2018. Според тях "История славянобългарска" отпада от програмата по литература за 6-ти клас.

"За Паисий, като един от творците на българската история, децата ще чуят още във втори клас.

В логиката на учебното съдържание естествено, че ще има размествания и когато говорим за промяна, ще има редуциране на академичността и претовареността на учениците, за да се даде възможност за личностен подход към учениците.

Част от произведенията отиват в VII клас, който е изцяло с българска литература", увери Кастрева.

Отношение по темата взе и евродепутатът Ангел Джамбазки.

"Това, което трябва да се направи, е да се преразгледа учебното съдържание. Безразборното премахване, преместване, прекомерното лигавене, спомняте си какви протести имаше за "Аз съм българче" трябва да се спре". "Отпаднаха цели части от българската история и то части, които пораждаха българско самочувствие.

Гледате някакви песнопойки и цигански каручки", възмущава се евродепутатът. "Ако са верни тези неща, те са причина за оставка на това министерство", категоричен е той.

Днес се очаква Министерството на образованието да даде яснота за новите учебни програми за втори, шести и осми клас и в крайна сметка да стане ясно отпадат ли "История славянобългарска", Вапцаров и Смирненски от учебниците.

Ще бъдат представени публикуваните проекти и ще започне общественото им обсъждане. Промяна в учебните предмети искат и учителите, защото последната е от 90-те години на миналия век. Отпадането на "История славянобългарска" и други емблематични творби срещна обаче сериозен отпор от страна на педагозите.

Под въпрос обаче остава дали предложените за отпадане произведения няма да бъдат преместени за изучаване в друг клас. Недоволство има и заради учебния план по география. Учители протестираха пред Министерството на образованието в събота заради готвените реформи. Те предвиждат част от съдържанието по предмета "География и икономика", което досега се е изучавало в седми клас, да се преподава на петокласници. 

Водещи

Най-четени