МФ: Парите по Плана за възстановяване - намалени заради подписаното от кабинета "Борисов" 05.07 | 19:30
От Министерството на финансите потвърдиха, че България губи 580 милиона евро по Плана за възстановяване и устойчивост

От Министерството на финансите потвърдиха, че България губи 580 милиона евро по Плана за възстановяване и устойчивост, като причина за това е механизъм, одобрен от правителството на Бойко Борисов.
Сумата от 580 милиона евро е намалена от Плана за възстановяване заради правната рамка, подписана от кабинета Борисов, смятат от Министерството на финансите.
В рамката е записано, че 30% от общото безвъзмездно финансиране да бъде причислено на базата на реално отчетените икономически данни за растежа през 2021-ва.
Данните за него са финализирани към юни 2022 година, на базата на което е направено намалението за страната ни, защото България има по-добри икономически показатели от средните за Европейския съюз, обясняват от министерството.
Това означава, че икономиката ни се представя добре, но заради записаното в документа се налага да бъде направено намаление на европейското субсидиране.
Тъй като българската икономика надвиши очаквания към февруари 2021 г. растеж, докато други европейски икономики се представиха под очакванията и на базата на приетата в началото на 2021 г. правна рамка към тях бяха пренасочени средства между държавите членки. Преизчислението засяга всички държави членки едновременно и не се отнася само до България, посочват от финансовото министерство
На 22 държави членки на ЕС грантовото финансиране по механизма е намалено, като на 7 държави е намалено с по-големи суми от българското. С около 2 млрд. евро са намалени средствата на Румъния и на Франция. Само 5 държави имат увеличения, се казва в съобщението на Министерството на финансовите.
Изпълнението на българския План за възстановяване е в ход и към момента съответства на договорените срокове. Преизчисляването не налага на този етап промени в него.
Правителството в последните три месеца поставя активно на европейско ниво въпроса за компенсиране намалението на грантовите средства и търси възможности за компенсиране с друго европейско финансиране, включително по линия на ново финансиране за държавите, търпящи енергийни последици от войната в Украйна.
Водещи
-
Пожар наложи евакуацията на блок в столичния кв. „Стрелбище“
Пламъците са тръгнали от един от апартаментите в жилищната сграда
27.08 | 21:00
-
Новите интегрални изпити за НВО след 7и и 10 клас - още от тази учебна година
Министерството на образованието и науката публикува двете заповеди
27.08 | 20:45
-
Президентът ни присъства на откриването на високотехнологичен военен завод в Германия
Заводът е част от най-големия отбранителен концерн в Европа „Райнметал“, а Румен Радев е там...
27.08 | 20:30
-
Още над 10 млн. лева са изплатени на овощари за пропаднали площи през 2025 г.
Подпомагането се осъществява при интензитет до 80 % от действителните разходи до настъпване на...
27.08 | 20:15
Най-четени
-
35% от децата в България живеят в риск от бедност и това е най-високият процент в Европейския съюз
Той подчерта, че има напредък в някои области
27.08 | 12:15
-
Министерството на транспорта предлага промени в нормативната уредба за атракционите
Темата се поставя на дневен ред в Министерския съвет днес, след като правителството призна за...
27.08 | 10:15
-
По-ниска цена на природния газ предлага „Булгаргаз“ за септември 2
За сравнение, Комисията за август утвърди цена на природния газ в размер на 62,09 лв./MWh, без...
27.08 | 11:45
-
Около 40% от абонатите на "Софийска вода" са се отказали от хартиената фактура
Той обясни, че към момента процедурата не изисква становище от КЗП.
27.08 | 11:59