МФ отвърна на обвиненията на Асен Василев 29.01 | 18:00

Министерството на финансите отговори на обвиненията на народния представител от "Продължаваме промяната" Асен Василев, който вчера в медийно изявление сигнализира за значително по-ниска събираемост през януари тази година спрямо същия месец на предходната година.
"Ако погледнем приходите от данъци и осигуровки само, нищо друго, само данъци и осигуровки, за януари месец 2024 година приходите са 4 милиарда 435 милиона, тоест 750 милиона повече от това, което току-що прогнозира Министерството на финансите. При условие че имаме увеличена минимална заплата, съответно по-високи осигуровки, имаме увеличение на ДДС ставката за ресторанти и ДДС ставката за хляб, защо този януари ще съберем 750 милиона по-малко приходи от миналата година януари", заяви Василев във вторник вечерта.
В уточнение, изпратено до медиите, "в интерес на обективността", от Министерството на финансите подчертават, че параметрите за приходи и разходи, представени от министър Теменужка Петкова, са единствено за държавния бюджет, а не за Консолидираната фискална програма - т.е., в тях не се включват ДОО и бюджета на Здравната каса, където постъпват осигурителните вноски.
От министерството допълват, че според тях Асен Василев е допуснал "неточност".
"Числата, които цитира г-н Василев в своето изказване от 28 януари (4,455 млрд. лв.), представляват данъчно-осигурителните приходи по КФП, където се включват осигурителните постъпления. Ето защо изчислението за спад от 750 милиона лева спрямо предходната година не е вярно. Действително за януари 2023 г. и 2024 г. се отчита излишък по КФП (съответно януари 2023 г. от 460 млн. лв. и януари 2024 г. от 470 млн. лв.), но и за двете години по държавен бюджет се отчита дефицит съответно в размер на 260 млн. лв. за януари 2023 г. и 246 млн. лв. за януари 2024 г.", допълват от финансовото министерство.
Водещи
-
Костадинов: Когато "Възраждане" получи властта, ще извади България от еврозоната
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли, увери той
06.07 | 18:00
-
Далай Лама навърши 90 години
Хиляди последователи отбелязаха юбилея на духовния водач в подножието на Хималаите
06.07 | 17:40
Най-четени
-
Напусналият ПП Димитър Шалъфов описа поетапно корупциония скандал
Преди дни общинският съветник заедно с още трима свои колеги обвиниха партията в корупционни...
06.07 | 10:00
-
Рая Назарян: Опозицията се превърна във фабрика за неуспешни вотове
Това правителство преследва много упорито всички заложени цели, заяви тя
06.07 | 13:20