Магистратите са разочаровани от новия Закон за съдебната власт 10.06 | 18:50
ГЕРБ отхвърли предложените от Съюза на съдиите в България промени в закона

Голяма част от магистратите са разочаровани от новия закон за съдебната власт. Това стана ясно от думите на председателя на Съюза на съдиите в България (ССБ) Мирослава Тодорова. ССБ бе сред основните движещи сили за промени в нормативната уредба. Становищата на съюза бяха подкрепени от множество неправителствени организации и бяха в съзвучие с изискванията на ЕК.
Предложенията на магистратската организация обаче бяха отхвърлени от ГЕРБ. Сред тях бе и предложението ВСС да се избира пряко – идея, зад която твърдо застана и Брюксел.
"Разочаровани сме, защото имахме надежда, че този път реформата ще се случи. Законът за съдебната власт, какъвто беше приет от НС, не постига исканата реформа", заяви пред БНР съдия Мирослава Тодорова.
"Няма никаква обоснована сигурност, че ще има промяна в кадровото управление на съда и прокуратурата. Волята, която води промените, е политическа, затова ние можем само експертно да предлагаме. Въпрос на зрялост и желание е действително да се промени статуквото. Промените постигат само прозрачност в избора на членове на ВСС, но това не е достатъчно", коментира още Мирослава Тодорова.
Според нея структурата на ВСС влияе "върху мотивацията на почтените магистрати да станат членове на съвета". Сегашното "правителство” на съдебната власт е най-вече известно с опорочената си кадрова политика, която е подложена на тежки критики. Те обаче не трогват особено членовете на ВСС.
"Убягва ни, че няма значение дали този или следващият ВСС ще избере главния прокурор, защото дискусията за главен прокурор на България не се състоя. Единствено промяната на срока за процедурата от 2 на 6 месеца едва ли ще убеди хората защо прокуратурата се ползва за претекст за задкулисни игри, дали честно си признаваме кои са истинските проблеми, как да се помогне на почтените прокурори да останат в системата и да не се демотивират", смята още председателят на Съюза на съдиите.
Тя посочи, че от началото на прехода досега нито един устройствен и организационен въпрос на съдебната система не е решен, което е показателно само по себе си, съобщава bTV.
"Това означава, че съдебната система такава, каквато е в момента, е удобна, независимо коя политическа сила е на власт", заяви още Тодорова.
Водещи
-
Удря ни магнитна буря
Слънчевите изригвания могат да предизвикат отпадналост, главоболие и други неразположения
02.05 | 18:00
-
The Economic Times: Ванга е предсказаала за 2025-а война в Европа, икономически и земни трусове
Ако й се вярва, светът може би току-що е отворил една сенчеста глава
02.05 | 17:40
-
Министърът на отбраната отива в „Граф Игнатиево“ след „отклонението в система на F-16“
Самолетът ще лети тогава, когато сме готови да го пуснем в полет, каза преди дни командирът на...
02.05 | 17:20
-
Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване на конклава
Монтажът се състоя на фона на пристигането на кардиналите във Ватикана за поредния ден от...
02.05 | 17:00
Най-четени
-
Светлин Тачев: Завръща се битката Борисов - Радев
Тя временно беше приключила или беше оставена на пауза, смята социологът
02.05 | 12:00
-
Честваме пaметтa нa Свети Анaстaсий Велики
Етo с кaкви трaдиции, oбичaи и зaбрaни се свързвa тoзи църкoвен прaзник
02.05 | 09:15