Магистратите са разочаровани от новия Закон за съдебната власт 10.06 | 18:50
ГЕРБ отхвърли предложените от Съюза на съдиите в България промени в закона

Голяма част от магистратите са разочаровани от новия закон за съдебната власт. Това стана ясно от думите на председателя на Съюза на съдиите в България (ССБ) Мирослава Тодорова. ССБ бе сред основните движещи сили за промени в нормативната уредба. Становищата на съюза бяха подкрепени от множество неправителствени организации и бяха в съзвучие с изискванията на ЕК.
Предложенията на магистратската организация обаче бяха отхвърлени от ГЕРБ. Сред тях бе и предложението ВСС да се избира пряко – идея, зад която твърдо застана и Брюксел.
"Разочаровани сме, защото имахме надежда, че този път реформата ще се случи. Законът за съдебната власт, какъвто беше приет от НС, не постига исканата реформа", заяви пред БНР съдия Мирослава Тодорова.
"Няма никаква обоснована сигурност, че ще има промяна в кадровото управление на съда и прокуратурата. Волята, която води промените, е политическа, затова ние можем само експертно да предлагаме. Въпрос на зрялост и желание е действително да се промени статуквото. Промените постигат само прозрачност в избора на членове на ВСС, но това не е достатъчно", коментира още Мирослава Тодорова.
Според нея структурата на ВСС влияе "върху мотивацията на почтените магистрати да станат членове на съвета". Сегашното "правителство” на съдебната власт е най-вече известно с опорочената си кадрова политика, която е подложена на тежки критики. Те обаче не трогват особено членовете на ВСС.
"Убягва ни, че няма значение дали този или следващият ВСС ще избере главния прокурор, защото дискусията за главен прокурор на България не се състоя. Единствено промяната на срока за процедурата от 2 на 6 месеца едва ли ще убеди хората защо прокуратурата се ползва за претекст за задкулисни игри, дали честно си признаваме кои са истинските проблеми, как да се помогне на почтените прокурори да останат в системата и да не се демотивират", смята още председателят на Съюза на съдиите.
Тя посочи, че от началото на прехода досега нито един устройствен и организационен въпрос на съдебната система не е решен, което е показателно само по себе си, съобщава bTV.
"Това означава, че съдебната система такава, каквато е в момента, е удобна, независимо коя политическа сила е на власт", заяви още Тодорова.
Водещи
-
Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажиментa към изграждането на реални отбранителни способности
Той проведе среща със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа в Департамента по...
12.04 | 18:00
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00