Майки недоволни - искат увеличение на майчинските 19.12 | 15:40
Според тях не е справедливо минималната заплата да достигне 380 лв., а те да получават 340 лв.

Въпреки вдигането на минималната заплата от 1 януари, социалните плащания остават без промяна. Така например майчинството за втората година и занапред ще бъде 340 лева.
Ана и Яна са на годинка. На толкова е и Михаела. Майките на децата трудно се справят с парите, които държавата им отпуска, а сумата е една и съща, независимо дали имаш едно или две деца.
"Тези 340 лева за какво ви стигат за месец. - С тези две деца – за нищо”, твърди Марина Жекова – майка на Яна и Ана.
"Като се закупят памперси, като се закупят пюрета, всичко необходимо за детето и няма нищо, нищо не остава. Тези 340 лева не стигат”, казва и майката на Михаела - Диана Иванова.
Според майките не е справедливо през новата година минималната заплата да достигне 380 лева, а те да получават 340 лева.
"Ние имаме едни политици! Мисля, че не е коректно спрямо нас. Как така ще се увеличава минималната работна заплата, пък майчинството не може да се вдигне. Защо? Кой може да ни отговори на този въпрос?”, попита Диана Иванова – майка на Михаела.
Отговор потърсихме от социалния министър, според когото е направено максималното за бюджета за следващата година.
"В момента, в който много плащания бяха обвързани с минималната работна заплата, тя не мърдаше. Защото с 1 лев да увеличите минималната работна заплата, това означаваше милиарди в бюджета и никой не искаше да го направи. Така че отвързването на минималната работна заплата е в интерес на тези, които я получават”, твърди социалният министър Ивайло Калфин.
Така за много семейства доходът на бащите остава основен.
"Да работят и да помагат на майките. Ако не са те, ние сме жив зян”, казва майката на Михаела, Диана Иванова.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
Километрична автоколона на АМ "Хемус" в посока Варна
18.04 | 16:59