Малък циклон ще се придвижи в източна посока, ще премине през Черно море и ще донесе така необходимите валежи 16.09 | 09:45
След дъжда - хубаво време
Малък циклон ще се придвижи в източна посока, ще премине през Черно море и ще донесе така необходимите валежи за североизточната част на България и за съседна Турция. Това прогнозира известният климатолог проф. Георги Рачев в сутрешния блок на bTV.
"Утре валежите няма да са чак толкова много, колкото изглеждаха вчера," обясни проф. Рачев. Причината е, че обновлението тази сутрин показва промяна в траекторията на циклона.
Метеорологът подчерта, че жестокият дефицит на влага не е проблем само в България. "Вчера излязоха доста материали на турската метеорологична служба, които показваха, че в района, особено на Истанбул и на Източна Турция, дефицитът от влага е много висок," посочи климатологът.
Очаква се валежи да обхванат предимно североизточната част на България утре, като специалистът прогнозира интересен ефект по нашето Черноморие. "Този циклон се движи към морето, и тук ще се срещнат физика на атмосферата и географията, и ще се получи тази химия по морето евентуално да паднат едни хубави валежи, които са крайни необходими," допълни Рачев.
След дъжда - хубаво време
След преминаването на циклона, антициклонът ще се разпространи в цялата Южна Европа и ще настъпи период на хубаво време, макар и по-различно от летните жеги.
"Няма да е така, както беше през август и през юли, което показва че си отиваме към есента. Ще има пълноправна есен, по-топло от нормалното, и в момента сме с четири градуса над нормата," обясни проф. Рачев. Климатологът отбеляза, че температурите предстои да се понижат.
Прогноза за 22 септември
Известният климатолог направи и прогноза за 22 септември, който определи като "много хубав и уникален празник", като за десети път подчерта, че си заслужава да бъде национален празник.
Според проф. Рачев, на 22 септември времето ще бъде топло, слънчево и прекрасно. "Един ще прави буркани, друг ще събира гроздето, а трети просто ще си починат на морето, защото и морето ще бъде доста хубаво," заключи експертът
Водещи
-
Експерт посочи сериозен проблем със заплатите в страната
Славова обясни, че това е тенденция през годините, която се запазва.
14.11 | 17:59
-
България ще поиска разсрочване на плащанията за изтребителите F-16
Целта е покриване на дефицити
14.11 | 17:40
-
Жълт код за мъгли в Северна България
Обявен е жълт код в 11 области на Северна България заради мъгли.
14.11 | 17:20
-
Адриан Николов, ИПИ: Бедността у нас е около 22% на национално ниво
Генерално разликите са двойни – между областите на опашката и областите начело, обясни в...
14.11 | 16:45
Най-четени
-
Днес е последният ден, в който шофьорите могат да карат автомобилите си с гуми, неподходящи за зимни условия
Изискването е от 15 ноември до 1 март всички автомобили да са оборудвани със зимни гуми или с...
14.11 | 11:00
-
Бойко Борисов: Избраният за особен управител на "Лукойл" има опит и не е бил министър
Попитан дали обмисля ограничаването на бонусите в държавната администрация, той заяви, че е...
14.11 | 10:15
-
Слабо налягане и възможно замътване на водата в редица квартали заради авария в София
Ще бъдат засегнати Военномедицинска академя, и Александровска болница.
14.11 | 10:45