Манипулация е, че ще ни спират еврофондовете 05.04 | 15:09

"Ще можем да разчитаме на европейските пари", отсече вицепремиерът Златанова

От Теодора Кокаланова

Твърдението, че през тази година няма да има европейски пари е "тежко манипулативно", заяви вицепремиерът Зинаида Златанова. Страната ни ще разполага с 15 млрд. евро до 2020 г.

По думите й "вече година опозицията се опитва да ни обясни, че ЕК ще ни спре парите. ЕК категорично отказа да влезе в този политически капан". Според нея това е поредният опит европейска институция да бъде използвана за вътрешнополитически цели, но той отново не е успял.

"Няма държава от ЕС, която да не е спомената в този доклад за една или друга слабост", посочи Златанова.

Половината от тези средства – около 7 млрд. евро, са преките плащания в селското стопанство, а останалите ще бъдат разпределени по оперативните програми. Инфраструктурата, включително екологичната инфраструктура, транспортната и градската, ще се финансира с над 4 млрд. евро, а останалите 3 млрд. евро ще са за бизнес, образование, заетост, иновации, коментира вицепремиерът.

Според Златанова европейските избори не могат и не са заплаха за одобряването на споразумението и оперативните програми. Вицепремиерът заяви, че препоръката в Доклада на Европейския парламент за спирането на европарите е едно изречение, включено с пропагандни цели.

Тя заяви още, че след предаването на окончателния текст на Споразумението за партньорство с Европейската комисия ще бъдат предадени и окончателните текстове на оперативните програми.

2014 година няма да бъде нулева при усвояването на евросредствата, заяви още тя. По думите й тази и следващата година се очертават като много интензивни години, за усвояване на оставащите от предишния програмен период 3 млрд. евро. Според нея приключването и началото на програмните периоди са най-тежкият период от европейския бюджетен цикъл.

"Предизвикателство е, убедена съм, че ще се справим с него", каза вицепремиерът. Приключването и началото на програмните периоди са най-тежкият период от европейския бюджетен цикъл, смята Златанова. 

Тя потвърди, че страната ни ще продължи да настоява градовете за подпомагане по програмата "Региони в растеж" да са 67. Според нея бихме могли да убедим Брюксел, че нивото на развитие на българските региони предполага по-съществено подпомагане на по-голям брой населени места, за да напреднат по-бързо.

"Истината е, че ЕК работи в момента по 28 споразумения, като България е в основната група за официалните версии. Важното е в самия документ да имаме добре разписани нещата, за да не се чудим след 3-4 години защо така е бързано и защо са разписани неща, които не са подходящи. България е по средата. ЕК започва да работи веднага, след като получи самите текстове", каза още Златанова, пред Дарик радио. 

Водещи

Най-четени