Манол Нейков: Отравянето на бездомни кучета не решава проблема 16.08 | 16:09

През изминалия месец са подадени общо 924 сигнала, подадени от граждани

От Елена Кирилова

Отравянето на безстопанствени кучета не решава проблемите, свързани с тях, а пренапряга обществото, заяви Манол Нейков, директор на общинското предприятие "Екоравновесие”.

По думите му е възможно да се стигне до по-тежки инциденти, защото примамките, оставени от хората, могат да отровят почвата, да навредят на децата, играещи си по площадките, или на тези, които си почиват в парковете.

Кметът на София Йорданка Фандъкова настоява и да се обърне по-сериозно внимание на случаите на отравяния на кучета, защото става дума за престъпления.

По думите на Манол Нейков не може да се каже дали тези случаи зачестяват напоследък, но всеки един от тях бива регистриран в полицията. От "Екоравновесие” твърдят, че имат съмнения за 13 отровени кучета на територията на София през юли.

В случаите на подобни съмнения, ще бъдат направени аутопсии на животните, за да се установи наистина ли става дума за умишлено причинена смърт.

При едно от кучетата, намерено в столичния квартал "Бъкстон” се смята, че става дума за отравяне с голяма доза приспивателно, но това тепърва ще бъде проверено. Максималното наказание за убийството на животно е от 3 до 5 години затвор.

От друга страна, от септември месец ще започнат и тестовете за агресивност на кучетата, при които има съмнения, че са склонни да нападат хора.

През изминалия месец са подадени общо 924 сигнала, подадени от граждани. Вследствие от тях са заловени 420 кучета, а 318 от тях са кастрирани в приюта в Сеславци, 94 - в Горни Богров и 8 в кастрационен център Илинден. 31 кучета са били осиновени и вече се радват на новия си дом.

През юли от "Екоравновесие” са въвели още един автомобил в движение, дарен от армията. Освен това продължава работата по северната дъга на София, където се кастрират бездомни кучета. Вече е приключила кампанията в ромските махали.

Според Манол Нейков моделът "кастриране и връщане” не е достатъчно ефективен. Ето защо трябва да се прибегне до профилактика, свързана с предаването на животните за кастрация, преди те да се разгонят.

Директорът на общинското предприятие заяви, че трябва да се работи в няколко посоки. На първо място трябва да бъдат обхванати крайградските и вилните зони, където има много полудомашни и полуулични кучета. Призовават се гражданите да подават сигнали, особено когато става дума за женски кучета.

Втората стъпка е изграждането на приют с повече места, по което вече активно се работи. Според Нейков последната мярка вече е взета и от един месец Столична община провежда активна кампания за осиновяване на бездомни животни.