Манолова: Президентът няма да спечели от вето върху Изборния кодекс 20.02 | 09:15

Идеята на новия Изборния кодекс е да осигурим честни избори, смята червеният депутат

От iNews.bg

"Наслушах се на какви ли не глупости - от това, че ще правим козметични промени до това, че подготвям преврат. Основната идея и духът на Изборния кодекс е да осигурим честни избори".

Това каза зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова в ефира на Нова телевизия.

Тя подчерта, че новият кодекс е много по-добър от сегашния на Фидосова. Според нея 50% от българските граждани искат промяна и най-вече правилно и честно отчитане на техните гласове. Именно това според Манолова е ключът към успеха му – Изборният кодекс осигурява участието на хората, както на малките партии, на гражданските организации и на независимите кандидати.

Новият Изборен кодекс ще даде яснота относно това кой печата бюлетините и това ще ограничи злоупотребите. Предвижда се и номериране на бюлетините, с цел се пресече индианската нишка. Ще се осъществява контрол колко са отпечатани.

"На миналите местни и президентски избори над 400 000 бюлетини бяха обявени за недействителни, което е недопустимо", допълни Манолова.

Запитана дали очаква президентът Росен Плевнелиев да го забави, като наложи вето, Манолова заяви, че президентът няма да спечели от това.

Депутатът от Коалиция за България изрази съжалението си, че рейтингът на парламентарната институция никога не е бил висок. Според Манолова фактът той да се оценява на под 10 пункта е свързан с непрестанните скандали.

Тя посъветва управляващите партии да обърнат внимание на осигуряване на добри условия за бизнес в държавата, за промяна в живота на хората и за увеличаване на икономическата стабилност.

Създалата се истерия дали правителството ще успее да приеме, да обсъди кодекса и да направи някои необходими реформи, тя коментира така - "Има 3 месеца, не се налагат среднощни заседания".

Относно искането на ДПС агитацията за изборите да се води и на турски език, Манолова коментира, че това е бил "изкуствено раздут проблем”. Възможността бюлетината да бъде отпечатана на турски език не е обсъждано предложение в парламента.

"В БСП имаме категорично мнение. В конституцията е казано кой е официалният език. От подобно напрежение се възползваха не само Атака и ДПС, но и ГЕРБ, които твърдят, че са европейска партия", отсече Манолова. "Те искат да се разграничат, което е нормално. Идват избори", завърши тя.

Водещи

Най-четени