Манолова иска вечен мораториум върху добива в земеделски земи 14.11 | 15:53
Поводът са протестите в Добруджа срещу концесия за газ
Омбудсманът Мая Манолова ще предложи на парламента в спешен порядък промени в Закона за опазване на земеделските земи, които категорично да забранят проучването и добива на нефт, газ и подземни богатства в плодородните земеделски земи на България. Това обяви Мая Манолова при посещението си днес в Община Генерал Тошево. Тя беше там по покана на инициативния комитет "Против добива на газ в Община Генерал Тошево". На срещата с гражданите участва и зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков, както и експерти от РИОСВ - Варна.
"От разговорите ми с хора, които срещнах на улицата и от обсъждането, което току що приключи, аз съм абсолютно наясно, че газ в Генерал Тошево няма да се добива. Важно е да са го разбрали и институциите. Бяха изтъкнати огромни пропуски в доклада по ОВОС, има съмнения и притеснения, на първо място за водата на Добруджа, за почвите на Добруджа, за растителните видове, за "Натура 2000", за земеделието, за пчеларството. Хората са абсолютно прави да се притесняват, защото въпросителните са много и това буди тяхната основателна тревога", категорична бе омбудсманът.
Според Манолова са необходими допълнителни становища от всички отговорни институции, като Министерството на енергетиката, Басейнова дирекция, Министерството на здравеопазването, преди да бъде взето крайното решение на РИОСВ - Варна дали да се разреши или не добив на газ в региона. "Тези допълнителни становища са необходими като още по-категоричен аргумент в случай, че се пристъпи към отказ за издаване на разрешение за добив, така че никой да няма основание да съди държавата за пропуснати ползи", заключи омбудсманът.
Тя допълни още, че ще поиска властите да се съобразят на 100% с резултатите от предстоящия референдум на 17 декември 2017 г., в който хората ще се произнесат дали са съгласни в района им да има проучвания и добив на природен газ.
Омбудсманът ще настоява и за промени в наредбата, гарантираща обществените обсъждания, за да има по-дълги срокове и възможности, в които да се чуе реално мнението на гражданите. "Ще настоявам да не бъдат приети на второ четене и промените в Административнопроцесуалния кодекс, защото там има предвидено увеличаване на съдебните такси. Те ще се изчисляват върху материалния интерес. И в конкретния случай, минималната такса, която ще трябва да се плати, ако обжалвате крайния акт, е в размер на 4 500 лв., което реално е препятствие на достъпа до съд за много български граждани", обърна се Манолова към присъстващите над 100 граждани на срещата.
Заместник-министърът на околната среда и водите Красимир Живков подкрепи казаното от омбудсмана и посочи, че е нужен цялостен анализ и допълнителни становища от отговорните институции, включително и експертиза отхидрогеолози.
Водещи
-
Пребиха възрастен мъж след спор за паркомясто
74-годишен мъж от Монтана е с две счупени ребра
14.12 | 18:00
-
Владислав Панев: ДБ самостоятелно няма да влезе в коалиция с ГЕРБ
Според него прокуратурата се ползва като бухалка
14.12 | 17:40
-
Близкият до Асен Василев експерт от МФ се сдоби с три обвинения
Лъчезар Ставрев е давал разпореждания на Петя Банкова да назначава и преназначава служители в...
14.12 | 17:20
-
Срещу 25 000 лв. гаранция: Освободиха мъжете, замесени в схема за фиктивни сделки с гориво
Двамата обвиняеми съдействали на разследването
14.12 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Бюджетът е продукт на колективната безотговорност 4 години, умело водена от Асен Василев
Той защити Лена Бориславова
14.12 | 11:00
-
ПП излиза на протест заради арестувания сътрудник на Асен Василев
Според Кирил Петков това е опит да се уязви партията
14.12 | 10:00
-
Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6
Той триумфира в битка срещу инженера Гешев и най-доверения си човек в предаването Добрин
14.12 | 09:46