Манолова иска омбудсманът на ЕС да защити българските превозвачи 11.01 | 13:06
Общественият защитник изпати още писма до Юнкер и Таяни

Омбудсманът Мая Манолова изпрати писмо с настояване за съдействие до Европейския омбудсман Емили О‘Райли във връзка със спорните законодателни поправки в пакета "Мобилност 1", известен още като плана "Макрон", които са категорично в ущърб на българските превозвачи.
Общественият защитник се обърна с писма и към председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и председателя на Европейския парламент Антонио Таяни с искане поправките да не бъдат гласувани от настоящия състав на Европейския парламент с оглед изтичащия му мандат.
В писмата до тримата Манолова посочва, че "приемането на предложените поправки засяга сериозно основни права на превозвачите от всички източноевропейски държави, като същевременно грубо нарушава функционирането на общия пазар, конкурентоспособността, правото на достъп и свободното движение на хора".
По думите й новите изисквания, свързани със задължението на шофьорите да се връщат у дома на всеки 4 месеца, забраната на нощуват в кабините на тировете, при липса на изградени охраняеми паркинги и мотели, и новите правила за плащане, ще нанесат тежък удар на българските превозвачи и ще засегнат над 150 000 шофьори и техните семейства.
"След проблема с двойния стандарт при храните от едни и същи марки, неравноправното и дискриминационно третиране на бизнес организации и български граждани е поредна проява на политиката "Европа на две скорости" или както напоследък се оказва, "Европа на два стандарта", посочва Манолова.
Омбудсманът подкрепя идеята за въвеждане на правила, но смята, че "този ограничителен и протекционистичен подход не съответства на принципите на ЕС и общия пазар и води до неравноправно третиране на някои от субектите на ЕС". Тя настоява за категорична позиция от Европейския омбудсман срещу приемането на поправките в пакета "Мобилност 1", които нарушават основни права и принципи на функционирането на общия пазар на ЕС.
Водещи
-
14 ТЕЛК комисии в шест области временно спират приема на нови заявления
20 000 души чакат просрочени ТЕЛК решения в цялата страна
26.03 | 09:59
-
Депутатката от "Величие" настоява за подходящи условия за кърмене в парламента
Ангажимент към избирателите
26.03 | 09:45
-
Случаи на насилие над животни през годините
Преди десетина дни България беше потресена от зверствата на двама души – 26-годишната Габриела...
26.03 | 09:30
-
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище
Мнозинството от българите (57%) одобрява въвеждането на предмет по религия като част от...
26.03 | 09:15
Най-четени
-
Времето всряда 2
Максималните температури ще бъдат между 15° и 20°, за Шумен максималната температура се очаква...
26.03 | 08:03
-
Евгени Минчев се срещна лично с руската посланичка Елеонора Митрофанова
Критика към вулгарното изразяване на мнение
26.03 | 08:24
-
Психиатрични специалисти излизат на протест срещу "унизителното" 5-процентно увеличение на заплатите
Тревожни тенденции в психичното здраве на младежите
26.03 | 08:43
-
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище
Мнозинството от българите (57%) одобрява въвеждането на предмет по религия като част от...
26.03 | 09:15