Манолова иска от Петков новите социални помощи да се изплатят до 31 януари 16.01 | 14:53
Множество оплаквания за спрени социални пенсии са постъпили при омбудсмана

Омбудсманът Мая Манолова изпрати днес препоръка до министъра на труда и социалната политика Бисер Петков във връзка с прилагането на Закона за хората с увреждания /ЗХУ/ и Закона за личната помощ, които са в сила от 1 януари 2019 г. Според обществения защитник е невъзможно да бъде извършена промяна в политиките за хората с увреждания, без да се поставят на първо място потребностите на хората в неравностойно положение и без осигуряване на адекватна и коректна информация за техните права.
Манолова обръща внимание на социалния министър, че в институцията на омбудсмана постъпват многобройни жалби от хора с увреждания, които се оплакват от прекратените социални пенсии за инвалидност от началото на 2019 г. и изплащането им като месечна финансова подкрепа по Закона за хората с увреждания, което ще започне едва от средата на месец февруари. Тя настоява за изплащане на месечната финансова подкрепа за м. януари до края на настоящия месец, както и за осигуряване на механизъм, който да гарантира, че тази финансова подкрепа ще се изплаща в рамките на месеца, за който се отпуска.
За да се гарантират правата и интересите на хората с увреждания и техните семейства, Манолова настоява за максимално информиране на хората с увреждания, които попадат в обхвата на месечната финансова подкрепа по ЗХУ, както и че те няма да бъдат ощетени и ще получават финансова подкрепа не по-малка от тази, преди влизането в сила на закона.
Мая Манолова посочва, че трябва да бъде избегната допълнителната административна тежест за хората с увреждания при отпускане на месечната финансова помощ. Т.е. всички граждани с увреждания, които са подпомагани с месечни добавки за социална интеграция и/или със социални пенсии за инвалидност, да получават новата финансова подкрепа служебно, без подаване на заявление-декларация.
Омбудсманът отправя забележка и че от началото на годината хората с увреждания са възпрепятствани да получават полагащата им се асистентска подкрепа, защото общините отказват да изпълняват задълженията си по Закона за личната помощ и не подновяват договорите за лични асистенти. Общественият защитник препоръчва кметовете по места да осигурят възможност хората с увреждания да продължават да получат асистентски услуги до 1 септември 2019 г., когато ще започне предоставянето и финансирането на личната помощ.
Водещи
-
Ако родителите живеят без брак, има ли право бащата да получава семейните помощи за децата?
Голяма част от младите семейства в България живеят на семейни начала без да сключват...
18.07 | 18:01
-
Историк: Васил Левски не е роден през 1837 г.
"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и...
18.07 | 17:40
-
Незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти
Закъснялата подготовка
18.07 | 17:20
-
Расте броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни
Властите припомнят, че заболяването не е опасно за хората.
18.07 | 16:59
Най-четени
-
Радев: Площадите са пълни, българите протестират срещу отказа от допитване и въвеждането на еврото без необходимите условия и подготовка
Демокрацията у нас е фасадна. Правителството е декор на дуото Пеевски - Борисов. Правосъдието...
18.07 | 13:28
-
Денков: Ние се намира в състояние на диктатура
"Не ни е страх. Няма достатъчно белезници за хората в София", заяви той.
18.07 | 11:59
-
Адвокатът на Благомир Коцев: Няма доказателства за искан подкуп
Съмнения за изкуствени записи
18.07 | 10:59