Манолова към МС: Не допускайте да няма машинно гласуване на изборите догодина 16.11 | 14:52
Бюджетът на ЦИК за 2019 г. очевидно е недостатъчен за местния и европейския вот, казва тя
Омбудсманът Мая Манолова изпрати днес в Народното събрание отворено писмо, в което призовава депутатите да не допускат поредно неспазване на разпоредбите от Изборния кодекс, в частта за машинното и електронното дистанционно гласуване.
Повод за писмото са постъпилите в институцията на омбудсмана жалби на граждани и сигнал от Движение "България на гражданите", в които се изразява тревога, че за 2019 г. не са предвидени средства по бюджета на Централната избирателна комисия, които да осигурят и обезпечат провеждането на машинно и електронно дистанционно гласуване.
"Предвиденият за 2019 г. бюджет на Централната избирателна комисия надвишава с около 600 000 лв. този за 2018 г., а тези средства очевидно не са достатъчни за придобиване на машини и системи, необходими за провеждане на машинно и електронно дистанционно гласуване", пише в писмото си Манолова. Тя обръща внимание, че до момента, "в разрез с императивните разпоредби на Изборния кодекс, освен неосъщественото машинно гласуване, не е проведено и експериментално дистанционно гласуване, независимо от проведените през 2018 г. два частични избора за кметства, при които се е гласувало в 11 населени места".
"Предвид предстоящите за 2019 г. избори за европейски парламент и местни избори, се обръщам към Вас с препоръка да се предприемат всички необходими мерки, така че да не се допусне пореден рецидив на погазване на граждански избирателни права като се обезпечи финансово спазването на изборните разпоредби в частта им за машинно и електронно дистанционно гласуване", категорична е в позицията си Мая Манолова.
Водещи
-
Екипажът на блокирания край Ахтопол „Кайрос“ има храна и вода за 3 дни
На борда на „Кайрос“ има 10 души екипаж
06.12 | 16:40
-
Задействаха BG-Alert в Бургаско заради интензивните валежи и опасност от преливане на реки
4-членно семейство е евакуирано от къща в с. Извор - скъсана е дигата на река Изворска
06.12 | 16:20
-
Ето кои са новите почетни граждани на Бургас
06.12 | 16:00
Най-четени
-
Мирослав е големият победител в "Игри на волята"
Той получи и голямата награда от 100 000 лева
06.12 | 11:20
-
Корабът край Ахтопол остава блокиран
Лошото време още не позволява евакуация на екипажа на танкера
06.12 | 11:40
-
Свлачище блокира движението по пътя Асеновград - Смолян
В град Пловдив са наводнени кръстовища
06.12 | 12:40