Мария Капон: Преработката на плана за устойчивост трябва да е повече от строежи и пари 29.07 | 14:30
"Той трябва да е ефективен инструмент за трансформиране на България, така че да се докоснем до интелекта и да се откъснем от корупцията"

Планът за възстановяване и устойчивост не е изливане на асфалт и раздаване на пари. Той трябва да е ефективен инструмент за трансформиране на България, така че да се докоснем до интелекта и да се откъснем от корупцията. Това каза народният представител Мария Капон, един от инициаторите на изслушването на заместник- министър председателя Атанас Пеканов, свързано с промените, направени от служебния кабинет по плана и готовността му за внасяне в Европейската комисия. Мария Капон подчерта, че говори за производство на интелект, който повишава БВП и превръща страната ни в модерна и конкурентоспособна европейска държава.
"Нужно е да изградим необходимата инфраструктура за общество, което окуражава предприемачеството и осигурява подкрепа за малкия и среден бизнес. Говорим за създаването на система, която подкрепя иновациите и която поставя човека в центъра на управлението; за съществена реформа на здравеопазването, която да улесни достъпа и да повиши капацитета на здравните заведения в цялата страна; за цялостна реформа в образованието, която да подготви младите поколения за бъдещия пазар на труда. Това ще направи България атрактивно място за инвестиции и живот и отговорността за постигането на тези цели се пада на нас днес", подчерта от парламентарната трибуна Мария Капон.
По думите й в условията на безпрецедентната пандемия заради Covid-19 и последвалата икономическа криза, Европейският съюз е предложил най-големия инвестиционен инструмент в историята си – фондът "Следващо поколение на ЕС", за да стимулира реформите в държавите-членки. От тях България се очаква да получи 6,3 милиарда евро, които да инвестира в зелен преход, дигитална трансформация, в реформирането на енергетиката и здравеопазването си, в политики за следващото поколение, децата и младежите.
Преработката на плана, чието внасяне към Европейската комисия беше нарочно саботирано от предишното правителство и който тогава беше написан в пълна липса на прозрачност и без необходимото обществено обсъждане, бе важно и в спешен порядък. "Всяко забавяне в изработката и предаването на Плана е забавяне в инвестирането на средствата в българската икономика. За нас е от съществено значение планът не просто да позволи разходването на едни средства по модела на управление от последните 12 години, а да послужи като напълно целесъобразен инструмент за промяна на България. Очакването на българските граждани е, че допълнителното време, което служебното правителство получи, е използвано за усърдна работа за повишаване качеството на плана и за превръщането му в инструмент за модернизация на страната ни", категорична бе Мария Капон.
Водещи
-
Полиция и КПК влязоха в "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и в енергийното министерство
Претърсват къщите на Росен Христов и Деница Златева
09.07 | 13:20
-
Тошко, иди си с мир!
Артисти гонят депутата от ИТН от шефското място в Комисията по култура в парламента заради...
09.07 | 13:10
-
Борислав Сарафов остава и.ф. главен прокурор и след 21 юли
На заседанието днес Огнян Дамянов постави въпроса за приложението на чл. 173, ал. 15 от Закона...
09.07 | 12:30
Най-четени
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Какво ще е бъдещето за парк Врана?
Столичната община отделя годишно за поддръжката между 500 и 600 000 лева.
09.07 | 10:30
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30