Масово плъхове и хлебарки щъкат из улиците заради наводненията 22.07 | 21:30
Експерти: След пороите ни чака нашествие от плъхове и други вредители

Доста хора се чудят дали тази година ще имаме истинско лято. Безкрайното редуване на слънце и дъжд развалиха почивката на повечето от нас, но редом с това се задава и друг проблем. След пороите масово плъхове и хлебарки започнаха да щъкат из улиците на страната. Наблюдава се и увеличено търсене към експертите, които се борят с нежеланите твари.
"В София след дъждовете обажданията към фирмите за борба с гризачи и други вредни нашественици са се увеличили няколко пъти”, коментира Венцислав Бойчев, служител в дружество за дезинсекция, дезинфекция и дератизация. Той допълва, че оплаквания има и от пълчища оси, мравки, бълхи, дървеници, вероятно също заради дъждовете.
"Постоянно е търсенето за лек срещу нашествията на хлебарките. Плъхове масово се евакуират от мазета на наводнените къщи в търсене на храна и подслон”, пък сигнализират хора от пострадалите от наводненията райони на страната.
Председателят на Българската асоциация по пест контрол Константин Тодоров обяснява, че във Варна и Бургас ангажимент за борба с вредителите имат общинските компании, но към момента все още е рано да се започне ефективна борба с гризачите.
"Заради пороите популациите на комари и кърлежи също ще се увеличат”, отбелязва Тодоров. Той посочва, че в повечето общини е предвиден бюджет за повторно пръскане срещу тези насекоми.
От своя страна Бойчев посочва, че дъждовете ограничават полето за живот и почивка на плъховете. "Те са много умни животни. Ако намерят нещо за ядене, не се хвърлят като гладници да го ядат, а пускат първо най-стария от фамилията или най-болния, а след това ги наблюдават. При по-старите препарати за борба с гризачите леталният изход на "жертвения" плъх е скоростен, а останалите от родата, дори и да са изкушени от планини от храна, не помислят да я докоснат”, разказва той и допълва, че с годините науката е открила отрови с по-бавно действие, за да може да се примами цялото семейство плъхове.
"Бавното действие на отровата им позволява да напуснат обиталищата си и да намерят смъртта си навън, без да затрудняват хората в откриването им. Колкото и "умни" отрови да измисля обаче човекът, за една година двойка плъхове може да създаде поколение, което да достигне 2000 броя”, обяснява Бойчев.
В страната срещу нашествието на плъхове и хлебарки се занимават близо 1000 фирми, като само за София те са над 300, разказва председателят на асоциацията Константин Тодоров.
Легалните компании обаче са в пъти по-малко, а членовете на асоциацията са 23. Като във всеки бизнес и тук нелоялната конкуренция се проявява главно в цените, а от там и в качеството. От асоциация отдавна настояват регистърът на фирмите за дезинфекция, дезинсекция и дератизация да е публичен чрез страницата на здравното министерство.
Водещи
-
ЕС готви нови разпоредби за бракуването на коли
С тях ще се сложи край на подхода технически ефективен автомобил да бъде бракуван само поради...
25.07 | 20:46
-
Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия
Това се казва в Резолюция на Икономическия и социален съвет в България
25.07 | 20:30
-
Властите в Сърбия запечатаха ресторанта на Емир Кустурица
Заведението се намира в eтноселото Дървенград
25.07 | 20:15
-
Любомир Дацов с коментар: До какво би довело замразяване на цените
Единият подход е на „меки мерки”, другият – на „твърди”
25.07 | 20:00
Най-четени
-
Навършва се една година от взривовете в Елин Пелин
А година по-късно – важни въпроси все още са без отговор.
25.07 | 10:45
-
Награждават граничаря, прострелял марокански мигрант край Звездец
Граничният полицай стрелял по мароканеца, когато го доближил на ръка разстояние, уточни шефът...
25.07 | 13:30
-
Дрането продължава: Сурвакат ни с нова такса за вода
Проектозаконът вече е приет от Министерски съвет, предстои да го гласуват в парламента
25.07 | 16:30