Мая Манолова: Недоумявам - държавата абдикира от борбата с чумата 06.08 | 15:45
Толкова ли е трудно да се разбере, че хилядите стопани, които отглеждат свине в т.н. "заден двор", го правят не за удоволствие, а за да оцеляват", казва омбудсманът
"Вместо бърза реакция и умни решения, трайното впечатление е, че се абдикира от борбата с чумата и се прехвърля изцяло отговорността върху собствениците, нареждайки им сами да унищожат животните си."
С такава критика към държавата и действията й по отношение на Африканската чума излезе днес омбудсманът Мая Манолова - чрез профила си във фейсбук.
"Недоумявам, толкова ли е трудно да се разбере, че хилядите стопани, които отглеждат свине в т.н. "заден двор", го правят не за удоволствие, а за да оцеляват", допълва омбудсманът.
И призовава в заключение за справедливи обезщетения за стопаните.
Ето и целия й коментар:
"Свидетели сме на безпрецедентно социално недоволство, предизвикано от разпространението на африканската чума по свинете.
Като омбудсман бях призована от няколко места да се намеся в защита на дребните собственици. Наистина очаквах, че държавата ще си свърши работата, въпреки "проспания проблем", но вместо това, напрежението ескалира с всеки изминал ден, заради неадекватната реакция на институциите. В същото време разпространението на заразата не спира, нараства лавинообразно, проблемът от Северна България се пренесе в Южна, а от вчера имаме регистриран първи случай на заразата и в Югозападна България.
Недоумявам, толкова ли е трудно да се разбере, че хилядите стопани, които отглеждат свине в т.н. "заден двор", го правят не за удоволствие, а за да оцеляват. Това е традиционен поминък и когато се посяга върху него, хората с основание се чувстват застрашени и готови да отстояват правата си. Недоволството им нараства заради безхаберието на държавата. Въпреки разясненията и обещанията за справяне с кризата, гражданите нямат доверие в институциите, съмняват се в необходимостта от крутите мерки, чувстват се като изкупителна жертва и заплащат жестока цена.
Вместо бърза реакция и умни решения, трайното впечатление е, че се абдикира от борбата с чумата и се прехвърля изцяло отговорността върху собствениците, нареждайки им сами да унищожат животните си. В същото време няма посочени места къде да бъдат заровени остатъците, което крие опасност от сериозни екологични щети.
Водещи
-
Спазват ли търговците ценовите правила след въвеждането на еврото
От октомври до момента са извършени проверки в над 600 хранителни магазина.
12.01 | 17:30
-
Българка от бандата, източила 53 млн. паунда на Острова, отново получава помощи
Съседи разказват, че до жилището ѝ често пристигат пратки и че тя и съпругът ѝ носят скъпи...
12.01 | 17:15
-
Данни на над 17 милиона потребители на Instagram са изтекли. Ето как да се защитите
За тези, които искат да защитят своя акаунт, съветът от общността за информационна сигурност е...
12.01 | 17:00
-
Грипна епидемия във Варненска област?
Въпреки това на този етап все още няма място за сериозно притеснение.
12.01 | 16:30
Най-четени
-
Бяло кълбо беше заснето да преминава над територията на България
Съобщава се, че е забелязано и над Враца.
12.01 | 11:15
-
Трафикът през Дунав мост удари нов рекорд
"Тенденцията за ръст в трафика се запазва и през тази година, въпреки продължаващите дейности...
12.01 | 14:59
-
Кой черпи днес
На 12 януари имен ден празнуват дамите с имена Татяна, Таня, Траяна, както и мъжете с име...
12.01 | 09:14