Медиана: БСП може да бие ГЕРБ и ИТН, ще управляват кабинет на малцинството 05.07 | 13:45
емократична България и ДПС са с близки позиции и воюват за четвъртото място. Най-вероятно в следващия парламент ще има седем партии, като засега „Изправи се! Мутри вън!“ и Патриотите са над 4 %-ната бариера
Малко преди изборите ГЕРБ, "Има такъв народ" и БСП са с почти изравнени позиции към момента. За ГЕРБ-СДС биха гласували 22,5% от запитаните; за ИТН - 21,7%; за БСП за България - 20,6%, сочат данните от последното изследване на агенция "Медиана", свързано с предстоящите парламентарни избори.
Проучването е проведено в периода 26 юни - 02 юли тази година, с 920 души (18+ години) чрез пряко стандартизирано интервю и е представително за пълнолетното население на страната.
Битката за първото място ще е не между две, а между три партии и ще се реши в оставащата седмица до изборите.
Според допитването на четвърто място е ДПС с 11,1%, Демократична България - 10%, "Изправи се! Мутри вън" - 5,1% и Българските патриоти с 4,8%. Под чертата остава Възраждане с 2,2%.
Демократична България и ДПС са с близки позиции и воюват за четвъртото място. Най-вероятно в следващия парламент ще има седем партии, като засега "Изправи се! Мутри вън!" и Патриотите са над 4 %-ната бариера. От останалите партии най-значимо е присъствието на "Възраждане", които биха могли да поднесат изненада.
Като цяло доминира желанието за политическа промяна – ГЕРБ да слезе от власт и да има ново управление без участието на ГЕРБ - 58% от запитаните са потвърдили това. Проблемът е доколко това желание ще се изрази в реално политическо действие. Засега данните показват, че избирателите на ГЕРБ, макар и намалели, са изключително мотивирани да гласуват.
При симпатизантите на останалите партии това не е така – мнозина от тях споделят, че все още се колебаят дали и за кого да гласуват, други, че им е безразлично кой ще управлява (стига това да не е ГЕРБ). Очертава се следната картина – силна мотивация при симпатизантите на ГЕРБ и относително слаба при избирателите на техните опоненти. При това положение изборите и битката за първото място далеч не са предрешени.
Към момента данните показват, че ще бъде невъзможно сформирането на управляващо мнозинство (коалиция), около която и да е от трите водещи политически формации – независимо от това коя ще бъде първа, втора или трета. Вероятният изход от тази ситуация е правителство на малцинството, разчитащо на ситуативна подкрепа от "неприемливите партии на статуквото" или нови избори.
Това е картината към момента (седмица преди изборите) и е напълно в правото и възможностите на избирателите да променят тази картина. Засега изборната активност се очертава близка или дори по-ниска от тази на предходните избори – около 3,1 – 3,3 млн. избиратели.
Допитването е проведено от агенция "Медиана" в периода 26 юни - 02 юли тази година с 920 души на възраст над 18 години чрез пряко стандартизирано интервю и е представително за пълнолетното население на страната. Изследователският проект е реализиран със собствени средства на Агенцията.
Водещи
-
България може да поиска извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ за влизане в еврозоната
Бившият служебен министър обяви, че остава в екипа на наследничката си Теменужка Петкова
16.01 | 14:30
-
ВСС реши: Няма да има избор на главен прокурор
16.01 | 14:20
-
Бойко Борисов: Няма да работим с Пеевски (ВИДЕО)
Ще помогна с всичко на колегите, защото това ми е първия ешелон на партията, подчерта лидерът...
16.01 | 14:00
Най-четени
-
България вече има редовно правителство
Депутатите гласуваха и избраха кабинета на Росен Желязков
16.01 | 11:45
-
Депутатите решават съдбата на проектокабинета "Желязков"
Първият проучвателен мандат беше даден в сряда от президента на ГЕРБ-СДС
16.01 | 08:45
-
Петков: Ще гласуваме против кабинета
Петков потвърди, че парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“...
16.01 | 09:45
-
Мирчев:Ще бъдем конструктивна опозиция
Според него огромният проблем на това правителство е, че върху него стои сянката на Делян...
16.01 | 08:59