Между 20 и 30 хиляди лева ще струва почистването на дерето над „Аспарухово“ 07.07 | 15:04
До дни бедственото положение във варненския квартал може да бъде отменено
Между 20 и 30 хиляди лева ще струва почистването на голямото дере над варненския квартал "Аспарухово", съобщи зам.-директорът на Североизточното държавно предприятие-Шумен Александър Пенков.
По думите му горските служители са се включили в разчистването на района веднага след бедствието на 19 юни.
Освен коли с помпи, са били осигурени и хора, които да разрязват и разчистват падналите дървета. В момента в голямото дере работи тежка техника.
Според Пенков идеята е след разчистването му то да стане абсолютно проходимо и да не създава проблеми при евентуални бъдещи големи валежи.
Той посочи, че преди 19 юни дерето не е било задръстено. По думите му придошлата вода е довлякла дървета, коренища и клони.
Пенков потвърди, че незаконна сеч в гората над "Аспарухово" тече от години. По данни на горското стопанство във Варна за последните три години са съставени актове на бракониери за 520 кубика дърва. Има 10 ефективно осъдени нарушители, от началото на тази година, присъдите са четири. Наказанието най-често е пробация.
До края на седмицата или най-късно следващия понеделник бедственото положение в "Аспарухово" може да бъде отменено, допълни областният управител на Варна Иван Великов. Неговата оценка беше, че темповете на работа в квартала намаляват все повече. Той посочи, че е задължително да се доизчистят, измият и дезинфектират улиците в района.
Великов допълни, че община Варна все още не е готова с окончателните данни за размера на щетите от бедствието. По думите му такава информация вече е предоставена от Аксаково и в няколко от селата в общината е започнало възстановяването на улиците, предаде БТА.
Водещи
-
Първан Симеонов: Подкрепящите протестите се увеличават
"Аз не съм съгласен, че полицията не си е свършила работата. Според мен полицията си свърши...
07.12 | 18:00
-
Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари
Вчера и днес Русия отново атакува Украйна с множество дронове и ракети
07.12 | 17:40
-
Надзорният съвет на НОИ прие преправения бюджет
В план-сметката на ДОО за 2026 г. се запазват социалните разходи
07.12 | 17:20
-
МОСВ прави спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Басейнова дирекция следи за потенциално замърсяване в Черно море след нанесените удари по...
07.12 | 17:00
Най-четени
-
Външните министри на България и Украйна са обсъдили двустранното сътрудничество
Андрий Сибиха и Георг Георгиев са провели телефонен разговор
07.12 | 10:20
-
Българската порноактриса №1 е готова да участва в управлението на "Лукойл"
Мога да стана дясна ръка на бившия шеф на сайта за възрастни Бернд Бергмайр, ако той придобие...
07.12 | 15:30
-
Бойко Ноев: Протестите ще продължат!
"За да възтържествува демокрацията в България, много е важно тя да победи на президентските...
07.12 | 13:20
-
Делян Добрев: В новия бюджет има всичко, което иска протестът
По думите му напрежението около предстоящия протест в сряда е „напълно необяснимо“, тъй като...
07.12 | 16:00