Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден 10.02 | 15:30
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни

Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден, обяви пред БНР директорът на столичния "Метрополитен" проф. Стоян Братоев.
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни:
"Участъкът е дълъг 6 км. с 6 метростанции. Метростанциите започнаха да се строят миналата година. През това време се подготвяха необходимите елементи, за да може да се започне строителство на тунела, подготви се шахтата, откъдето стартира машината, докара се и се монтира машината. Фактически на 6-и тя стартира официално работата си. Трябва да изгради 6 км. тунел. Това аз го оприличавам на "завод под земята"".
Проф. Братоев обясни и каква е самата технология на работа на тази машина. По думите му машината върви напълно безопасно за съоръженията, сградите и каналите наоколо. Той увери, че хората в близост дори няма да разберат, че машината минава.
В интервю за предаването "Хоризонт до обед" проф. Братоев отбеляза, че за последните 20 години темпото на работа е прилично, като за това време са направени 46 км от метрото или по 2,5 - 3 км средно годишно. За него това е голямо постижение.
"В момента строим 10 метростанции, 3 участъка. Единият е по бул. "Владимир Вазов" - 3 км. - продължението на третата линия от метростанция "Хаджи Димитър" до "Левски Г". Следващата година той трябва да бъде завършен. Там вече е изпълнено на около 70%. Вторият е от "Цариградско шосе" през "Слатина" до ул. "Шипка". Той започна да се строи миналата година. Там изпълнението към днешна дата е към 24-25%. Той трябва да завърши през 2027 г. Третият участък, който строим, е метростанцията в "Обеля", която е част от интермодален възел - жп гара, метростанция и автогара. Тя трябва да стане също през 2027 г.".
По думите му в момента вървят два договора за влакове, а трети е в процедура. За третата линия има договор със "Сименс", който трябва да завърши в края на 2026 г. По този договор са 8 влака, отбеляза проф. Братоев.
Той обясни, че финансирането на строителството по бул. "Владимир Вазов" е по Плана за възстановяване и устойчивост, това през "Слатина" е комбинирано, а за станцията в "Обеля" е местно финансиране.
Водещи
-
Военният министър посочи какъв бюджет е нужен за модернизация на въоръжените ни сили
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са...
05.05 | 18:00
-
В навечерието на Гергьовден на много места агнешкото месо в търговските вериги е изкупено
"Може би в последните месеци или година през известен период от време се вдигат цените"
05.05 | 17:40
-
Няма да имаме задължителен час по религия, ще е задължително избираем час
Това заяви пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев
05.05 | 17:20
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
Най-четени
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
Черешите на Женския пазар в София значително по-евтини отколкото в страната
На фона на рекордните 50-60 лева в страната, столичният пазар предлага по-достъпни цени
05.05 | 16:15
-
Гергьовденската трапеза не е просто кулинарна - тя е ритуал, символ, молитва
Традиции и обичаи на Гергьовден
05.05 | 15:00