Международни военни части у нас ще могат да се комплектуват с български военнослужещи 20.03 | 10:44
Държавата ще финансира председателството на Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва (СИОР) на страните членки на НАТО

Народното събрание одобри промени в Закона за отбраната и въоръжените сили на второ четене. Според един от приетите текстове, военна служба може да се изпълнява и на територията на страната в състава на многонационални формирования или на длъжности в международни организации или в други международни инициативи. Длъжностите ще са за три години с възможност за еднократно удължаване на срока до една година.
Целта на тази поправка е да бъде създадена правна възможност международна организация на територията на страната да се комплектува с български военнослужещи и цивилен състав от граждани на България.
Създава се също нормативно основание за предоставяне средства от държавния бюджет на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, който е юридическо лице с нестопанска цел. Отпускатено на парите ще става чрез бюджета на Министерството на отбраната. Целта е по този начин да се осигури необходимото финаниране във връзка с административното осигуряване на председателството на Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва (СИОР) на страните членки на НАТО.
Парламентът предвиди финансовите условия за командироването на длъжности извън територията на страната да се определят с акт на Министерския съвет. Според промените министърът на отбраната, след получено писмено съгласие на цивилния служител, може да го командирова временно на работа в задгранично представителство на България, в международна организация или в друга международна инициатива на територията на страната и извън нея. Срокът на престоя отново е три години с опция за еднократно удължаване с 12 месеца.
Службата зад граница в българско представителство се извършва след съгласуване с министъра на външните работи, като за времето на командировката цивилният служител получава основната си заплата и допълнителни възнаграждения, ако са предвидени по закон, от съответната структура или военно формирование, в което е възникнало служебното или трудовото му правоотношение.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Борисов отсече: Трябва да пазим КПК, ако я закрият, губим 5 млрд. лева
ПП-ДБ ми пришиват като брошка Комисията за противодействие на корупцията, която те създадоха,...
26.07 | 16:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20