Милен Керемедчиев: В международен план инцидентът с Гешев ще ни се отрази лошо 02.05 | 10:11

Много лоши сигнали и за чуждестранните инвестиции в България, защото сигурността и стабилността на държавата е основен фактор за спокойствието на инвеститорите

От iNews.bg

"Инцидентът с главния прокурор ще ни се отрази много лошо в международен план", каза пред БНР бившият заместник външен министър Милен Керемедчиев. "Отново отрицателни новини излизат от България за това, че не само нашата политическа обстановка е нестабилна и непредсказуема, но тя явно води до активиране на организираната престъпност, до невъзможност на държавата да се справя с криминалния контингент. Това са все сигнали, които показват, че България и българските представители ще имат много трудна задача да убедят своите европейски партньори, че сме стабилен, предсказуем и предвидим член и на НАТО, и на ЕС. Много лоши сигнали и за чуждестранните инвестиции в България, защото сигурността и стабилността на държавата е основен фактор за спокойствието на инвеститорите. Всичко това ще окаже негативно влияние и върху икономическата среда в страната, а и външнополитическият образ определено ще пострада", коментира той.

Керемедчиев припомни, че критиките относно върховенството на закона и ефективната борба с организираната престъпност са пречката пред България за интеграцията й в Шенген и еврозоната. Той подчерта, че от прокуратурата се обявяват "гръмки действия", които обаче остават без последствия. "С такива пиар акции едва ли ще можем да имаме стабилно присъствие и аргументи пред своите партньори. Не е само Нидерландия тази, която повдига въпроса за борбата с корупцията. И другите държави поддържат нейното мнение, просто Нидерландия е рупорът, който изказва всеобщите опасения на европейските ни партньори за това, че България политически се движи в нестабилна среда, а тази среда води до увеличаване на корупционните практики, нестабилност в общите решения, които се взимат на европейско ниво, и непредсказуемост. Много трябва да се свърши. Топката е най-вече в парламента. Първо трябва да се сформира стабилно мнозинство и да се излъчи правителство, което все пак да покаже някаква дългосрочност, както и да приеме изключително бързо законите, които са необходими".

Водещи

Най-четени