Милосърдието може да стане жертва на измама 21.12 | 13:52

Бум на фалшиви коледни картички и благотворителни sms-и

От Цанка Донкова

Коледните картички са един от симвилите на наближаващите празници. Колкото повече се приближават празничните дати, толкова повече хора прихващат коледното настроение и започват да раздават доброта.

Въпреки това с наближаването на Коледа и Нова година зачестяват случаите на измами с коледни благотворителни картички и събиране на средства за несъщестуващи болни деца чрез сайтове в интернет. За това алармираха от Българиския червен кръст и от неправителствени организации, съобщава БНТ.

Най-често сумата, която се изисква за картичка или sms е до 2 лв. Това е и причината тази порочна практика да не попада под ударите на закона.

Стратегията на измамниците включва да се прицелят в хора, които са се заели с коледно пазаруване. Веднъж набелязана мишената, нарушителят пъха в ръката ѝ коледна картичка с мотива, че средствата за нея са за благотворителна кампания.

От БЧК категорично заявиха, че техните благотворителни картички не се продават на улицата, а само в магазините и реповете.

"Нека не нарушаваме закона и който би желал от българите да подпомоогне тази програма "Топъл обяд” преди да тръгнат да купуват картички да обърне и да види, ако има знака на БЧК това е легитимната картичка, това е картичката, която ще даде възможност паричките от тези картичти да отидат в този фонд”, заяви Христо Григоров – председател на БЧК.

Друга порочна практика на измамниците включва sms-и. За целта се правят и фалшиви страници в социалните мрежи и се слагат снимки на деца. Също така се публикуват и подправени лекарски епикризи. Представители на легитимни благотворителни сайтове съветват първо да се провери информацията преди да се пуснат пари по дадените от измамниците банкова сметка.

"Просто много лесно номера или съдържаниеуто на sms-а, който ви се иска да се изпрати да се пусне в Google и той веднага показва дали има такава реална кампания, или няма. Имат ли и най-малкото съмнение ние ги призоваваме да не даряват”, – обяснява Йордан Петров – представител на сайта "Спаси, дари на…”.

Ако се усъмните, че ви пробутват ментета на улицата или в интернет, сигнализирайте в полицията, за да бъде конфискувана незаконната стока или да бъде затворен фиктивният сайт.

Водещи

Най-четени