Министър Димов: Няма екологична опасност за Брегово 13.03 | 17:48
От земеделското министерство ще компенсират стопаните с унищожена от наводненията реколта

Няма опасност за качествата на питейната вода и за околната среда в района на Брегово. Това съобщи министърът на околната среда и водите Нено Димов, който по разпореждане на премиера Бойко Борисов инспектира района на Брегово след обявеното там бедствено положение. Данните на РЗИ за питейните води показват стойности в границите на допустимото. Взети са и проби от Басейнова дирекция "Дунавски район", които засега не показват наднормени стойности. Контролът за качеството на питейната вода ще продължи и през следващите дни и ако има промяна, гражданите ще бъдат уведомени, увери министър Димов.
"През цялото време държавата е на мястото си – институциите работят в координация и се взимат необходимите мерки, с които да се гарантират животът и здравето на хората", категоричен беше министър Димов. "Безотговорно е да се насаждат страхове у хората, това не е добър политически подход. Кметът тук явно е започнал предизборна кампания", заяви министърът. "Опозицията е за това, да следи управлението, но в такива ситуации трябва да има консенсус", призова министър Димов.
Той съобщи, че ВиК – Видин е в напреднала фаза по проекти за 36 млн. лв. по Оперативна програма "Околна среда".
Разговарях с министъра на земеделието Румен Порожанов и той е поел ангажимент веднага след оттеглянето на водата да бъдат направени оценки и да бъдат компенсирани хората с реални загуби, каза още министър Димов. Той увери, че Басейнова дирекция "Дунавски район", РИОСВ – Монтана, РЗИ – Видин и "Напоителни системи" следят нивата на реките. Наблюдават се комплексните и значими язовири – към днешна дата няма опасност. Министърът припомни, че на извънредното заседание на правителството в събота е бил поет ангажимент за създаването на нова структура за язовирите, която да реагира бързо в аварийни ситуации.
Кметовете ще имат срок от около месец да преценят могат ли да управляват язовирите, ако не – те ще се прехвърлят към новия орган. "В момента се подготвят законови промени за язовирите, защото трябва да имаме ясни критерии за категоризация и кой носи конкретна отговорност", обясни още Димов.
Водещи
-
Кметът кани: Финалът от световното по волейболл - на живо от пл. "Св. Ал. Невски"
Българските лъвове се изправят в 13.30 ч. утре срещу Италия в борба за златото
27.09 | 18:00
-
Дачков: Ако има предсрочни избори, президентът Радев ще ги спечели
"Величие" и МЕЧ бяха създадени, за да бъде отслабена "Възраждане", коментира той
27.09 | 17:41
-
За трети път тази седмица: Дронове летяха над стратегически обекти в Дания
Срещу тях са използвани "отбранителни способности"
27.09 | 17:20
-
В Гърция заловиха голямо количество марихуана и метамфетамини, влезли от България
Властите посочват, че шофьорът не е грък, но не уточняват дали е български гражданин
27.09 | 17:00
Най-четени
-
Световен ден на туризма е
София го отбелязва с безплатни пешеходни и автотурове на градския транспорт
27.09 | 10:00
-
България е на финал на световното първенство по волейбол
Родните национали победиха Чехия с 3:1 гейма
27.09 | 12:00
-
Протест на "Възраждане" срещу правителството и въвеждане на еврото
Демонстрации текат в София и Варна
27.09 | 14:30
-
Язовир "Жребчево" пресъхва - нивото му е под 19%
Водоемът е пети по обем и четвърти по площ в България
27.09 | 10:20