Мирослав Найденов допринася за поскъпването на хляба, смятат от БСП 25.07 | 15:36
Социалистите искат компенсиране на доходите заради повишението на цените
![Мирослав Найденов допринася за поскъпването на хляба, смятат от БСП](http://inews.bg/pictures/577016_1004.jpg)
Министърът на земеделието Мирослав Найденов допринасял за повишаването на цената на хляба. Това заяви председателят на Съвета по селско и горско стопанство и развитие на селските райони към Националния съвет на БСП Светла Бъчварова.
Според Бъчварова поскъпването на хляба, пшеницата и зърното не е краткотрайна или спекулативна тенденция, а дългосрочен процес, който се случвал пред очите на министъра.
Светла Бъчварова изрази притеснението си и от скока в цените на всички продоволствени стоки и отбеляза, че страната ни е с най-висок дял от страните в ЕС по разходи за стоки от първа необходимост.
"Всички са наясно, че увеличението на цените на зърното и повишението на цените на тока от 1-ви юли автоматично ще се отрази на поскъпването на всички останали хранителни стоки", обясни още Бъчварова.
Тя припомни, че обикновено юлските цени на зърното са най-ниските през цялата година. "В момента обаче цените на зърното в България са най-високите цени, които сме имали от 2000 година насам. 450 лева на тон пшеница е страхотно висока стартова цена", коментира Бъчварова. Според нея това е със 150 лева повече в сравнение със същия период за миналата година.
Светла Бъчварова предложи на следващия Консултативен съвет по зърното, насрочен за следващата седмица, да се обсъди и вземе решение как да се компенсират земеделските производители за тази "невероятна" цена на зърното.
В отговор на въпрос за вариантите пред страната, депутатът от БСП Корнелия Нинова изтъкна, че скокът на цените бил пряко свързан с индексацията на доходите на българските граждани.
"От две години БСП предлага увеличаване на доходите според равнището на инфлацията. Абсолютно наложително, в създалата се ситуация, е индексирането на заплати и пенсии", отбеляза Корнелия Нинова.
Водещи
-
Украинският президент Зеленски с призив за общоевропейска армия
Според него, Европа все по-малко може да разчита на подкрепата на САЩ и е важно да разполага...
15.02 | 18:00
-
Слави за Кирил Петков: До кога ще позволяваме самозванци да се изказват от името на Републиката?
Лидерът на ИТН иска да бъде потърсена наказателна отговорност от съпредседателя на ПП заради...
15.02 | 17:20
-
Метеоролог каза каква люта зима се задава от утре
Ето какво ще е времето през идната седмица, според Анастасия Стойчева от НИМХ
15.02 | 17:00
Най-четени
-
Унищожителната реч на Джей Ди Ванс към ЕС (ВИДЕО)
Вицепрезидентът на САЩ подложи на критика Евросъюза и някои отделни държави пред смълчаната...
15.02 | 10:00
-
Рая Назарян: Въпрос на дни е да представим официално бюджета
Тя заяви, че има огромни по размер - около 4 милиарда, неизпълнени ангажименти от предходния...
15.02 | 11:20
-
Желязков за скъпите храни: Няма да се предприемат мерки, които изкривяват пазара
"Във веригата на доставките трябва да се намесят НАП и "Митниците", заяви премиерът
15.02 | 14:00