Мирослав Ненков за Дебора: Защо не чух някой да казва един важен детайл? 03.08 | 15:00
Не чувам нещо много важно - толкова много разрези в меки тъкани, водят до кръвозагуба, степента на тази кръвозагуба се определя от изследваното ниво на хемоглобина и броя на еритроцитите при постъпването в болница, обясни лекарят

Задачата на съдебния лекар е да опише по разбираем начин степента на уврежданията на пациента и дали е имало заплаха за живота му. Съдът не разбира от телесни увреждания, заради което си назначава специалисти, но всеки един лекар може да направи оценка на здравето, не е нужно да е съдебен лекар. Това обясни пред БНТ д-р Мирослав Ненков (бивш здравен министър), коментирайки случая с обезобразеното 18-годишно момиче от Стара Загора.
Той обаче е изненадан от друго:
"Не чувам нещо много важно - толкова много разрези в меки тъкани, водят до кръвозагуба, степента на тази кръвозагуба се определя от изследваното ниво на хемоглобина и броя на еритроцитите при постъпването в болница, което не се споменава никъде. Един драстично спаднал хемоглобин на пострадал човек с множество мекотъканни травми е потенциална сериозна заплаха за живота му, което би определило може би съдебното решение. Работата на медика е да опише уврежданията", каза д-р Ненков.
Ако съдебният лекар е допуснал грешка, волно или неволно, трябва да бъде преследван допълнително, а не само да бъде отстранен, каза още д-р Ненков.
Каза, че ако съдийката е видяла експертизата, че няма заплаха за живота, то е трябвало да обърне внимание, че множеството наранявания, систематично направени от човек с криминално минало, е потенциално опасно за обществото.
"Знаете ли колко време отнема да се направят 20 разреза? Това не е просто емоционален изблик, а систематично, бавно, хладнокръвно и безмерно жестоко увреждане на човешкото тяло. Този човек няма място в нашето общество", каза д-р Ненков.
Водещи
-
Ключови промени в "Гражданска отговорност"
Правилата за прилагане на системата „бонус-малус” „Гражданска отговорност” трябва да бъдат...
01.07 | 19:30
-
Почина съпругът на княгиня Мария Луиза - Бронислав Хробок
Скръбната вест е съобщена от директора на Фонд „Цар Борис и Царица Йоанна“ доц. д-р Ивайло...
01.07 | 19:15
-
Диана Дамянова: Схемата в София е лично дирижирана от Лена Бориславова, тя дърпа конците
Партията е обърната пирамида и точката долу е Кирил - това са роднини, приятели, хора от...
01.07 | 19:00
Най-четени
-
Скачат заплатите с 15 % в този сектор
По думите му, не става въпрос за криза, търсенето остава, но бизнесът се е научил да планира.
01.07 | 11:30
-
"Промяната" увисна на ръцете на ДБ
01.07 | 17:00
-
От 1 юли влиза в сила увеличението на пенсиите според Швейцарското правило
Всички пенсии се увеличават с 8,6%.
01.07 | 10:14