Мистерия! Газовите уредби стават незаконни догодина 26.11 | 15:15
Тази информация притесни близо 800 000 шофьори, които притежават такива коли

Автомобилите, които имат монтирани стари газови уредби до март 2014г., не е необходимо веднага да сменят своите талони. Тези талони ще бъдат сменяни периодично, след като се наложи такава промяна. Това заяви в парламента депутатът от "Коалиция за България" Петър Мутафчиев след разговори с директора на "Автомобилна администрация” и с началник отдел "Пътна полиция”.
Той обясни, че от 1 март 2014г. за поставянето на газова уредба на автомобил, който не е пригоден да се движи на газ, ще е необходима промяна в талоните. По неговите думи първо ще бъдат монтирани в съответните сервизи, като до 1 март ще бъдат акредитирани от "Автомобилна администрация” пунктовете за прегледи, които ще извършват първичния преглед на монтажа на газовата уредба. След това в КАТ ще се предоставят документите, за да бъде променен талонът на колата, каквото е изискването на ЕК.
"Нашата молба е да не се създава паника в момента, не е необходимо да се чака на опашка и да се сменят талоните, нека това стане постепенно и последователно. Искам да ви успокоя и за това, че след като има и документ за монтаж на газовата уредба от сервиза, с номера на бутилката, няма никой да бъде санкциониран за това, че не е писано в талона, ако тези монтажи са станали до март 2014г.”, допълни Мутафчиев.
Депутатът поясни, че от януари 2012г. до март 2013г, когато реално е нямало регламент, по който се узаконяват газовите бутилки, "ако има хора, които не са си взели документ от сервиза, че газовата бутилка е монтирана в този период, трябва да си вземат декларация от сервиза”, заяви той. Мутафчиев бе категоричен, че автомобили, закупени с газови уредби от чужбина, пристигат с документи, в които е отразено това и автоматично се пренася в българския талон.
Въпреки това информацията, че газовите и метановите уредби стават незаконни от 1 март 2014 г., притесни близо 800 000 шофьори, които притежават такива коли и те побързаха да сменят големия си талон, за да упоменат в него модификацията.
По думите на Бойко Рановски, началник на сектор "МПС и водачи" към "Пътна полиция" успокои пред TV7, че промените в закона засягат само газовите уредби, инсталирани след 1 март 2014 г.
Той уточни, че действително има наредба № Н-3 на транспортното министерство, която влиза в сила от 1 март 2014 г. Тя е обяснителна какво представлява модификацията на автомобила след поставяне на самата уредба. В нея обаче никъде не е регламентирано какво ще се случва със старите автомобили.
"Не е задължително сега да идват да си сменят талоните", категоричен е той.
Няма да бъдат санкционирани шофьорите, които имат валиден технически преглед за газовата си уредба.
Според наредба № Н-3 на транспортното министерство поставянето на инсталация за алтернативно гориво ще се счита за изменение в конструкцията на автомобилите. В големия талон трябва да се впише алтернативното гориво, с което колата може да се движи. Това се води смяна на регистрацията и струва само 10 лева.
Няма проблем хората, които са монтирали уредби преди този период, да управляват спокойно автомобилите си, успокои Рановски. По думите му всичките изисквания са за монтаж след 1 март 2014 г.
За целта шофьорите трябва да отидат до КАТ и трябва да носят всички документи на колата и газовата уредба, валидна гражданска отговорност и да заявят желанието си за смяна на регистрацията.
Друг сериозен проблем, който притеснява шофьорите с газови уредби, е забраната на тези коли да влизат в подземните гаражи на молове и търговски центрове.
Любо Ганев член на Българската асоциация "Автомобили на природен газ" обясни, че този закон е общоевропейски и включва всички коли на втечнен пропан-бутан. За съжаление законът не е добре адаптиран у нас, добави той, и не се разграничават колите на пропан-бутан от тези на природен газ.
Стефан Павлов, началник отдел "Технически прегледи" в Автомобилна администрация обясни, че тези коли са точно толкова опасни, колкото и бензиновите и дизеловите автомобили.
Водещи
-
Софийският районен съд осъди Васил Михайлов, син на пернишкия прокурор Бисер Михайлов
Прокуратурата настояваше за по-тежко наказание от 11 години и 11 месеца лишаване от свобода и...
11.04 | 17:40
-
Столично училище жертва входа си заради хазартна зала
Драматичният случай се е разиграл през 2019-2020 г., когато училището получава нареждане от...
11.04 | 17:20
-
Протест в памет на Сияна ще блокира пътя край Телиш
Обходни маршрути и организация на движението
11.04 | 16:59
-
ГДПБЗН с нова техника и важни препоръки за Великден
Увеличение на засегнатите от пожари площи
11.04 | 16:45
Най-четени
-
Шефът на АПИ към бащата на Сияна: Апелирам да даде конкретни имена на заплашвани служители
"Никой никога не е заплашвал или спирал служители на Агенция „Пътна инфраструктура“ да...
11.04 | 14:45
-
Кирил Петков: Пеевски е звънял като луд на всякакви министри
Неговото изявление е продължение на думите на Андрей Цеков от вчерашния ден, който твърди, че...
11.04 | 11:33
-
Брокер с прогноза за цената на имотите при влизането ни в еврозоната
Първият фактор - високото търсене повишава цената. Освен това има и ниско предлагане.
11.04 | 14:30
-
Петков:Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да се споменава Иван Мирински ще има проблеми
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира актуални теми в НС.
11.04 | 10:45