Митов: Какво ли не опитах с турския посланик, за да не ни се меси 11.03 | 19:57

Министър обеща "последствия" и "орязване на периметъра" на дипломатически лица

От iNews.bg

"Как ли не опитах да говоря с посланик Гьокче за съмненията за намеса във външните работи на страната ни, но... Опитите за намеса, на който и да е представител, на което и да е посолство, във вътрешните работи на страната, няма да остават без последствия". Това заяви по време на парламентарния контрол министърът на външните работи Даниел Митов в отговор на депутатски въпроси, свързани с поведението на турски дипломати, включително и самият посланик в София.

"От дълго време се говори, че почетните консули на различни държави у нас имат прекалено разширен периметър от привилегии. След следващото заседание на Министерския съвет ще бъде обявено точно какви мерки ще се предприемат по отношение на тях. Не става въпрос за рестрикции, а за ограничаване на периметъра, който е бил прекалено разширен", каза по-късно той по бТВ.

"Не бих могъл да скрия, че двустранните отношения между България и Република Турция, както и националното ни достойнство бяха в известна степен накърнени от събитията в дните около Коледа", каза Митов.

Той обясни, че България и Турция имат да решават прекалено важни проблеми, като защитата на общата граница от мигрантите, икономическото и енергийното сътрудничество, имаме и смесени комисии, които трябва да се срещат и да работят. "Трябва да се действа, умно, мъдро и спокойно", отговори Митов на питането на независимия депутат Велизар Енчев дали ще иска отзоваване на турския посланик у нас заради подозренията за намеса във вътрешните ни работи.

"Не е нужно да се стига до крайности заради действията на един или друг дипломат, независимо от неговия статут. Българската държава има достатъчен обем от инструменти, ако установят, че има намеса във вътрешните й работи от страна на някой дипломат, да предприемат съответните действия, за да я ограничат и да я сведат до нула", смята министърът.

След което на свой ред попита депутатите: "Знаете ли какво означава отношенията между две съседни държави в толкова важна обстановка да се сведат до отношения "шарже д’афер". Това е катастрофа, непоправимо с десетилетия напред", отсече дипломат №1.

"Говорил съм много пъти с Гьокче, всичко съм му споделял. Изпратил съм му нота, в която съм го призовал да направи всичко възможно да преодолее създадените в публичното пространство възприятия, че извършва действия, които се приемат като намеса във вътрешните ни работи", докладва Митов. И увери парламента, че Министерството на външните работи е направило всичко възможно, за да предотрати конфлик между двете държави, включително и по начини, които "не са публично достояние".

"Искам да ви уверя, че българската страна в лицето на Министерство на външните работи, направи всичко възможно да предотврати разрастването на конфликт. Друг е въпросът, че не всичко, направено от нас, може да стане публично достояние, най-вече заради специфичния инструментариум, с който дипломацията понякога трябва да си служи. Същевременно подчертавам, че не влиза в разбирането ми за професионално дипломатическо поведение, действията на ръководител на мисия, който демонстрира поведение, което дори общественото мнение възприема като намеса във вътрешните работи на нашата страна", посочи той.

Митов съобщи, че на 15 и 16 март българо-турска работна група ще започне подготовката на двустранен протокол за репатриране на бежанци. Визовата либерализация за ЕС за турските граждани Турция пък ще става при строги критерии: "Предварително трябва да се заяви дата и да е ясно кога Република Турция ще започне да изпълнява споразумението за реадмисия".

По-късно Митов коментира по бТВ искането на премиера Бойко Борисов за "орязването" на почетните консули у нас, във връзка с отзованите по искане на България турски представители в консулствата. Той даде да се разбере, че държавата обмисля намаляване на правомощията на почетните консули, като уточни, че това "не са рестрикции" спрямо тях, а "ограничаване на периметъра".

"От дълго време се говори, че почетните консули на различни държави у нас имат прекалено разширен периметър от привилегии. След следващото заседание на Министерския съвет ще бъде обявено точно какви мерки ще се предприемат по отношение на тях. Не става въпрос за рестрикции, а за ограничаване на периметъра, който е бил прекалено разширен", уточни министърът.

Във връзка с думите на премиера за действия на почетни консули на други държави у нас, които "по никакъв начин не отговарят на статута им”, Митов каза, че "най-вероятно са зачестили сигналите в МВР за неправилно паркиране, паркиране на пешеходни пътеки и действия, които излизат извън рамките на нормалното гражданско поведение".

По думите му "има натрупана критична маса от мнения, че трябва да се предприемат действия, тъй като "от държавите-членки на ЕС само у нас е така. Затова България "ще синхронизира и унифицира" нещата, информира Митов. Двама външни министри преди него "са се опитвали да стеснят този периметър, но не са успявали". Външно министерство вече е направило консултации по този въпрос с министерствата на финансите и на вътрешните работи.

В парламента външният министър обяви още, че "23-ма от общо 97 посланици са политически назначения, защото олицетворяват външнополитически приоритети на правителството". Тъй като мандатът на близо 1/3 от тях изтича тази година, имало възможност бройката на политическите лица да се сведе само до 20.

Междувременно оперативната работна група по номинацията на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН вече е обсъдила концепция и план за действие, каза още Митов. Материалите са пратени в посолствата ни по света. Приоритетно ще се работи за одобрението в СС на ООН, откъдето Бокова трябва да получи най-малко 9 гласа "за” и нито едно вето от 5-имата постоянни членове, както и на Източна Европа. Разчитаме и на подкрепа от Испания, Италия, Япония, Бразилия, Южна Африка, Нигерия, информира външният министър.

 

 

Водещи

Най-четени