Митрополит Николай: Патриарх Максим е ангел 06.11 | 09:36
"Винаги ни е съветвал да бъдем единни", спомня си пловдивският митрополит

"Призовавам всички ние, честният клир на Българската православна църква, благочестивият, верният божи народ да отправим усърдна молитва към Бога, да всели Светейшия ни български патриарх Максим в своя божествен чертог в небесното си царство."
Това каза пловдивският митрополит Николай пред БНР.
"Дядо Максим вярата опази достойно и пътя извъртя и той няма да изостави своята църква. Той е ангелът на Българската православна църква."
Пловдивският митрополит Николай обясни какво следва за делата на църквата след смъртта на патриарха: "Днес трябва старшият митрополит на намаления състав на Светия синод, в случая великотърновският митрополит Григорий да свика заседание на Светия Синод, в което преди всичко да отправим молитва към Бога за упокоение на душата на достоблажения ни първойерарх и разбира се, да се организира достойното погребение.
Трябва да се оправи съобщение на останалите патриарси, архиепископи, митрополити, предстоятели на поместните православни църкви, разбира се, съобщение до институциите и организацията по достойното изпращане на светейшия ни първойерарх", обясни още пловдивският митрополит.
За последен път Николай е говорил с патриарх Максим на неговия рожден ден, в болницата и му е казал, че се молят за него и не е изоставен самичък, спомни си митрополитът.
"Винаги ни е съветвал да бъдем единни, да бъдем усърдни работници на божата нива, да има любов помежду ни, разбирателство, единство, да бъдем снизходителни и кротки по сърце. Учил ни е като баща своите деца и ние няма да го забравим", каза още пловдивският митрополит Николай.
Водещи
-
Как политическите партии реагираха на решението на КС
13.03 | 21:00
-
„Величие“ влиза в парламента с 10 депутати, реши ЦИК
Ето кои са те, вижте и новото разпределение на мандатите
13.03 | 20:45
-
Иво Христов: Най-печалното е, че Европа поема курс към милитаризация и война
По думите му Зеленски е зависима фигура, той е креатура на старата американска администрация,...
13.03 | 20:30
-
Томислав Дончев: Кабинетът е изпратил на ЕК 3 списъка с проекти по ПВУ - бял, сив и черен
Държавата може да осъществи 65 -70 процента от проектите, заложени в Плана за възстановяване...
13.03 | 20:15
Най-четени
-
Партия „Величие“ влиза в Народното събрание
Това се случи на заседание на Конституционния съд, на което два часа съдиите заседават по...
13.03 | 13:10
-
Парламентът избира управител на Националната здравноосигурителна каса
Единствен кандидат за шеф на Касата е издигнатият от ГЕРБ-СДС доц. Петко Стефановски, а...
13.03 | 08:59
-
Радев: Начинът на гласуване трябва кардинално да се промени
Много внимателно и без бързане трябва да се осмисли изборното законодателство, каза...
13.03 | 14:45