Морето цъфна, идва мъртвакът 10.07 | 12:45

Туристи създават "зелени човеци"

От iNews.bg

Необичайно рано тази година Черно море започна да изхвърля големи количества морска трева по плажовете, предизвиквайки притеснение сред туристите. Явлението, което обикновено се случва през август, този път започна още в началото на юли заради екстремно високите температури.

"Винаги, когато морето започне да изхвърля водорасли, очаквам да се развали. Да дойде и мъртвото вълнение (мъртвакът). Защото изхвърлянето означава, че навътре вилнеят морски бури, които са се запътили към брега и скоро ще го сграбчат", обясни старши спасителят на Северния плаж в Бургас Петър Русев, цитиран от "Труд".

Климатичните промени преместиха сезона

Според опитния спасител високите температури са основната причина за ранното появяване на морската трева. "Ние я наричаме морска трева. По принцип този феномен се появява през август. Но сега лятото започна с много високи температури. Климатичните промени първо се отразиха на мъртвото вълнение, което от няколко години взе да се появява още през юни", каза Русев.

Мощните подводни течения, познати като сулоган, изхвърлят на брега значителни количества водорасли. Това е доказателство за доброто екологично състояние на морето, подчертава спасителят. "Цъфтежът на водораслите не е сигнал за замърсяване - напротив, той показва, че Черно море е живо, биологично активно и чисто".

Туристи създават "зелени човеци"

В курортите Слънчев бряг и Свети Влас има най-много изхвърлени водорасли. Докато едни туристи ги смятат за неприятност и избягват да се къпят, други се забавляват с тях. На плажовете се появиха "зелени човеци" - аналози на снежните човеци, но направени от морска трева.

В Бургас ситуацията е по-различна - всяка сутрин водораслите се почистват с трактор, затова няма натрупвания. През миналите лета концесионерите са събирали между 20 и 30 тона водорасли при почистването.

Пенсионери ги използват вместо лечебна луга

Поскъпването на входа за калните бани край Солниците от 5 на 8 лева, плюс 3 лева за атракционното влакче, накара група пенсионери да се преориентират към плажа. "Водораслите не са ни неприятни. Напротив, ще извлечем полза от това, че морето ги изхвърля. Ще ги ползваме вместо луга. Всеизвестно е, че са полезни", заявиха те пред репортер на "Труд".

Масови случаи с медузи

Заедно с водораслите се увеличи и броят на медузите. При опарване от медуза не трябва да се изпада в паника - обикновено болезнеността преминава след няколко часа. Мястото трябва да се почисти с морска вода, може да се използва и оцет, но НИКОГА не се изплаква с прясна вода.

При алергични хора симптомите могат да бъдат по-тежки - затруднено дишане, гадене, обрив или промени в съзнанието. В такива случаи се налага медицинска помощ.

Климатичните промени променят морската екосистема

Доцент Виолин Райков от Института по океанология при БАН обяснява, че фитопланктонът през деня произвежда кислород, но вечер го консумира. Това може да доведе до кислородно гладуване на по-бавните морски обитатели в жегите.

Трайното затопляне на времето променя миграциите на черноморските риби и създава условия за нови видове. Някои местни риби като цацата и попчетата вече съзряват по-рано през годината. В морето са се появили нови средиземноморски попчета, атлантически хек и дори корейска скална риба.

Водещи

Най-четени