НАП следи майсторите в социалните мрежи за укрити данъци 02.04 | 12:59

60% от домашните ремонти - без касови бележки

От iNews.bg

Националната агенция за приходите (НАП) започва мащабна кампания за проверка на домашните майстори, като ще използва и информация от социалните мрежи. Това става ясно от изявление на Анна Митова, директор на дирекция "Комуникации" в приходната агенция пред Българското национално радио.

"Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при получено заплащане за труда си", посочва Митова.

Нови правила за контрол

Приходната агенция ще разчита не само на сигнали от граждани и институции, но и ще следи активно социалните профили на майсторите. Законът предвижда санкции за неиздаване на платежен документ, недеклариране на пълния размер на получения доход и неподаване на данъчна декларация.

Срокове за деклариране

Майсторите, които работят като свободна професия, трябва да декларират и платят данъците си до 30 април 2025 година. За работещите като еднолични търговци срокът е 30 юни. Специален режим важи за майсторите на електро- и водопроводни инсталации, които се облагат с патентен данък и подават декларации до 31 януари в съответната община.

Облекчения за граждани

НАП напомня, че гражданите, направили ремонт през миналата година и получили документ от майстора за плащания до 2000 лева, могат да ползват данъчно облекчение. То позволява възстановяване на до 200 лева чрез подаване на годишна данъчна декларация с Приложение № 10 до 30 април.

Санкции за нарушители

При установено недеклариране на доходи първата санкция е 500 лева, а втората - 1000 лева. За деклариране на неверни данни с цел укриване на данъци глобата започва от 1000 лева и достига 2000 лева при повторно нарушение.

Информационната кампания е част от превантивните мерки на НАП преди започването на контролни производства. Според Анна Митова подобни кампании, проведени за инфлуенсъри и представители на бюти индустрията, вече показват положителни резултати в поведението на данъкоплатците.

Водещи

Най-четени