НПО-тата с апел: По-малко политическо влияние в съдебната система 11.09 | 14:25
Необходима е реформа в прокуратурата, категорични са те

Девет неправителствени организации, наблюдаващи съдебната реформа, поискаха намаляване на политическото влияние във Висшия съдебен съвет. Според тях е необходима коренна промяна на начина на сформиране на кадровия орган на съдебната система.
По думите на организациите ВСС трябва да е разделен на две камари - на съдии и на прокурори и следователи. Освен това експертите настояват съдът отново да заседава на сесии, а да не е постояннодействащ орган. Съдиите смятат, че избраните от парламента членове често са проводник на политически идеи.
Според Александър Кашъмов (програма "Достъп до информация") така може да се елиминира и дисбаланс в системата, предаде БТА. Тезата, че в последните годни магистратите са били подлагани на политически натиск защити и председателя на Съюза на съдиите в България Таня Маринова. Тревожно според нея е това, че политиците не залагат в платформите си онези параметри на съдебна реформа, които са нужни.
Неправителствените организации предлагат съдиите пряко да участват в управлението на съдебната власт, като чрез общите си събрания по места номинират кандидати за ръководни постове. Дебатът за реформата на прокуратурата трябва да се състои с нейно участие, коментира друго от предложенията съдията Борислав Белазелков. Той препоръча да се направи ясна разлика между единоначалие и централизация в прокуратурата.
"Колкото по-голяма е нуждата от реформа, толкова по-голяма е съпротивата", обобщи Маргарита Илиева от БХК. Прокуратурата, според нея, е в крещяща нужда от реформа. Манипулативно било твърдението, че ако ВСС се раздели на две камари, то прокуратурата ще излезе от съдебната власт.
Водещи
-
Светът скърби за папата
Политически лидери от много държави изразиха съболезнования след днешната кончина на Фанциск I
21.04 | 18:00
-
Средновековоне пророк предсказва край на света след смъртта на папа Франциск
Апокалипсисът ще настъпи по времето на последния папа, който предстои да бъде избран сега,...
21.04 | 17:40
-
Кои кардинали са с най-големи шансове за наследник на папата
Вижте кой ще изпълнява длъжността духовен глава на Ватикана до избора на следващия
21.04 | 17:00
Най-четени
-
Започва Светлата седмица
Днес е Светли понеделник, вижте какво се прави, а какво е забранено през всеки от дните й
21.04 | 09:00
-
Богомолци последваха чудотворната икона от Бачковския манастир
Всяка година на Нтория ден от Възкресение се прави литийно шесвие в нейна чест
21.04 | 11:00
-
Наръгаха в корема 30-годишен мъж в Търговище
Приятелите на пострадалия готвят протест във вторник
21.04 | 09:45