НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията 23.05 | 09:45
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не беше отшумяла

През периода 2022-2024 г. средната продължителност на живота в България е достигнала 75 години и 6 месеца, сочат данните на НСИ, цитирани от "24 часа". Това е много рязко увеличение - с цели 2 г. и 1 месец, в сравнение с данните от миналата година, които се отнасяха до предходния двугодишен период (2021-2023 г.) И впечатлява на фона на тренда през XX и XXI век всяка година средната продължителност на живота да се увеличава с по 1 г. или средно с 10 години на всяко десетилетие
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не беше отшумяла. В България средно на година умират между 104 хил. и 108 хил. души, а по време на пандемията числото стигна 148 хил. годишно и това върна държавата обратно в средата на 70-те години на XX в. по продължителност на живота. Сега показателите се възстановяват. В момента средната продължителност на живота на българските мъже е 71 г. и 9 месеца, а на жените - 79 г. и 3 месеца. Разликата от 7 години е значителна, но в балтийските страни е още по-голяма - до 10 г. В западноевропейските държави между двата пола има само 4 г. разлика в продължителността на живота.
Друга отчетлива разлика у нас е в средната продължителност на живота на живеещите в града и на село - Елате и пазарувайте в Temu Temu в града живеят с близо 3 г. по-дълго Големи са вариациите по области. Ако във Видин например продължителността на живота е 71 г. и 9 месеца, в столицата е 77 г. и 3 месеца - най-дългата в страната. Следват Кърджали, Благоевград, Варна, Пловдив и др.
Независимо от удължаването на средната продължителност на живота България продължава да е в дъното на тази класация за Европа, а в световното подреждане сме на 89-а позиция Ако се изключат Русия, Украйна и Молдова, няма нито една нация в Европа, която да живее толкова кратко. А в световната класация държавите след нас до една са в Африка и Азия. На дъното е Централноафриканската република, в която живеят средно по 54 години.
В Европа има две отчетливи групи от държави, в които хората живеят дълго - скандинавските и средиземноморските. И в двете средната продължителност на живота е над 80 години, но причините са различни. В скандинавските държави има добре развити здравни и социални системи и работеща икономика, докато в средиземноморските постижението се дължи на културата на хранене и климатичните особености.
Водещи
-
Мир срещу избори: Кремъл диктува нови условия за край на войната
„Първо трябва да имате договор и когато той бъде договорен, ние ще вземем решение. Но...
23.05 | 17:40
-
Радев сезира КС заради референдума за еврото
Това съобщиха от Прессекретариата на държавния глава
23.05 | 17:20
-
Борисов:Силата на кмета е да бъде сред хората, да бъде един от тях
Изборите в трите населени места ще се проведат на 15 юни.
23.05 | 17:00
-
Тръмп въвежда мита от 50% върху вноса от ЕС
Американският президент Доналд Тръмп ще въведе мита от 50% върху вноса от Европейския съюз от...
23.05 | 16:40
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59
-
Германия разполага още войски в Литва
„Сигурността на нашите балтийски съюзници е и наша сигурност“, заяви Мерц в четвъртък.
23.05 | 12:15
-
Пеевски предлага: Спиране на партийната субсидия и отнемането на държавни и общински публични сгради за партии
Предложението на лидера на „ДПС - Ново начало” коментираха от „Продължаваме Промяната -...
23.05 | 13:23