НСИ и УНИЦЕФ: Детската смъртност в България устойчиво намалява 30.05 | 14:00
В страната живеят над 1,1 милиона деца, но благосъстоянието им изисква повече внимание

В навечерието на Международния ден на детето Националният статистически институт и УНИЦЕФ представиха за трета поредна година електронната публикация "Децата в България през 2024 г.". Документът обобщава ключови данни за живота, здравето, образованието и благосъстоянието на децата в страната, заедно с глобален Доклад 19 на УНИЦЕФ "Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят".
Към 31 декември 2024 г. в България живеят 1 103 110 деца. Публикацията обхваща теми от раждаемост и смъртност до достъпа до образование, социално включване и условия на живот. Представени са и данни за децата, водени на отчет в детските педагогически стаи, както и за доходите и разходите на домакинствата с деца.
Сред положителните тенденции се откроява устойчивият спад в детската смъртност – от 7.6‰ през 2014 г. до 4.5‰ през 2024 г. Също така нивото на обхват на имунизациите се е увеличило след 2022 година, като над 90% от децата получават задължителните ваксини.
Въпреки напредъка, предизвикателствата пред детското благосъстояние в България остават сериозни. През последните пет години почти няма голяма промяна в броя на децата, водени на отчет в детските педагогически стаи – от 8899 през 2020 г. до 8430 през 2024 г.
В глобалния Доклад 19 на УНИЦЕФ, който анализира положението на децата в държавите с най-високи доходи, България се нарежда на 28-мо място от 36 страни по шест ключови показатели. Отчетено е влошаване в удовлетвореността от живота сред децата, увеличаване на случаите на наднормено тегло и спад в академичните им умения в сравнение с предходния Доклад 16 от 2018 г.
"Детското благосъстояние не се измерва само с икономически данни, а с това дали децата се чувстват обичани, чути и подкрепени. Докладите ясно показват, че има напредък в някои области, но и че сме изправени пред сериозни предизвикателства", подчерта Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България.
Положителна тенденция, според Доклад 19, е намаляващата детска смъртност, но специалистите подчертават необходимостта от системни усилия – както от институциите, така и от семействата – за да се гарантира, че всяко дете в България расте в сигурна, подкрепяща и развиваща среда
Водещи
-
Приемането на еврото навлиза в последната фаза
Приемане на еврото през следващата година
07.07 | 10:14
-
Горанов:Нито лев от 78-те милиарда лева валутни резерви на Българската народна банка няма да напусне балансовата сметка на институцията след влизането на България в еврозоната
Предупреждение за бюджетния дефицит
07.07 | 09:50
-
Затварят таверните на открито в Гърция от 12 до 17 часа
Затваряне на заведения и сериозни глоби
07.07 | 09:45
-
Изплащането на осъвременените пенсии в България започна днес и ще продължи до 21 юли
Значителни разходи за бюджета
07.07 | 09:30
Най-четени
-
Предупредителни кодове за опасни жеги в цялата страна
В голяма част от България се очаква температурите да преминат 40 градуса
07.07 | 08:00
-
Дневен хороскоп за 7 юли 2025 година
07.07 | 08:59
-
Българската православна църква почита паметта на света великомъченица Неделя,
Народни традиции
07.07 | 09:15
-
Изплащането на осъвременените пенсии в България започна днес и ще продължи до 21 юли
Значителни разходи за бюджета
07.07 | 09:30