На Богоявление, който извади кръста от водата, ще е здрав цяла година 06.01 | 07:00
На 6 януари празнуваме Йордановден
Богоявление (Θεοφάνια, на гръцки) е един от най-древните християнски празници. Йордановден е вторият от серията празници в българския календар след Василовден и преди Ивановден, Антоновден и Атанасовден. На 6 януари арменците празнуват Рождество и Богоявление.
Свидетелства за честването на празника съществуват още от ІІ век. Корените му водят в Египет.
В нощта на 5 срещу 6 януари в Египет се е празнувало раждането на бога на Слънцето Аион от девицата Коре. На 6 януари е бил отбелязван и култа към Нил, при който е играла роля представата, че през вечерта от някои извори е извирала кръв вместо вода. Епифаний от Саламис съобщава, че 375 година на този ден египетската църква празнува Рождението на Исус, както и първото чудо в Кана.
С разпространението на празника се наслагват и допълнителни елементи в неговото съдържание, като се стига дотам, че на 6 януари, освен Рождението във Витлеем и чудото с виното в кана, се отбелязват и преклонението на тримата влъхви и кръщението в река Йордан.
Този процес на натрупване престава с преместването на Рождество Христово на 25 декември и така на изток главен празник остава кръщението на Иисус в Йордан, докато на запад продължава да се честват и чудото с виното и преклонението на мъдреците.
Празникът носи името Богоявление, защото при кръщението си в Йорданските води Исус Христос се явил на света за обществено служение, провъзгласен от Бог Отец като Негов син. На Богоявление Бог се явил за първи път като Божествена Троица.
С потопяването в Йорданските води Господ взима върху себе си греховете на човешкия род и умира под неговото бреме, а излизането от водата показва Неговото оживяване и възкресение. Чрез тайнството Свето Кръщение, което се извършва в църквата, в човека "умира" старият греховен и прокълнат човек, за да излезе от свещения купел като наново обновен и възроден.
Празникът Богоявление се нарича още Просвещение, защото Йорданското събитие показва Бога в непостижимата тайна на единосъщната и неразделна Троица. Всеки човек чрез Светото Кръщение бива осиновен от Отеца на Светлината чрез заслугата на Сина и чрез силата на Светия Дух.
На Богоявление се практикува обичаят да се скача в река, за да се извади хвърленият от свещеника кръст. Противно на общоприетото мнение, Православната църква не забранява изрично жени да участват в ритуала.
С този празник завършват т.нар. "мръсни дни". В навечерието на Йордановден се приготвя третата (последна) Коледна вечеря. На трапезата се слагат само постни ястия - боб, варено зеле или сарми, орехи, хляб, но не от чисто пшенично брашно, а смесено с просено, в чест на просото - някъде вместо просо слагат царевично брашно.
Според народното вярване през нощта срещу Йордановден "небето се отваря". Който види това - всичко, което си пожелае се сбъдва. Затова някога хората не са спели през тази нощ.
На този ден се извършва освещаване на водата. След водосвета свещеникът хвърля кръста във водата, а мъжете го изваждат. Този, който пръв стигне до кръста и го извади ще бъде здрав и щастлив. Вярва се, че ако кръстът замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита. Там, където е хвърлен кръстът, болните се изкъпват (напръскват), за да оздравеят. Също така и всички останали се измиват лицето и ръцете си "за здраве".
Рано сутринта момите измиват домашната икона и палешника от каденето на реката или чешмата. Това се прави, за да е бяло житото, което ще се роди.
Празникът е известен още и като Мъжки Водици - идва от обичая да се къпят само младоженците и момченцата до едногодишна възраст. На места извършват и т.нар. хаскане, при който 5-6 мъже обикалят къщите и къпят пеленачетата, младоженците и годениците. Ако този, който ще къпят е мъж, подхвърлят го три пъти и викат: "Х-а-а-а-са!" - от тук и името на обичая. Подобно къпане се извършва и на Ивановден.
На този ден в някои райони обикалят и моми - водичарки. Те ходят по къщите и пеят песни за всеки член от семейството. Тези песни са подобни на коледните и лазарските.
От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именници, независимо от годишното време.
Според народните поверия, ако на Йордановден времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна. Замръзне ли хвърленият във водата кръст, годината ще бъде здрава и плодовита.
Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив.
На този ден празнуват - Йордан, Йорданка, Данчо, Данка, Боголюб, Боголюба, Божан, Божана, Дана, Боян, Богдан, Богдана. На 6 януари се освещават военните части и бойните знамена.
Водещи
-
Първан Симеонов: По-скоро влизаме в нов етап на преговорите
Те не са взривени и шансовете за редовен кабинет съществуват, допълни социологът Евелина...
06.01 | 21:00
-
Царица Маргарита Сакскобургготска празнува своя 90-и рожден ден
Българската царица получи множество поздравления за юбилея си, като в тях се включи и...
06.01 | 20:45
-
Пореден "ремонт" на Изборния кодекс, предлагат от ДБ и ПП
Искат бюлетините да се броят в специално създадени за целта центрове
06.01 | 20:30
-
Грозев: Путин се опитва да манипулира Тръмп преди ултиматума от Белия дом
Доналд Тръмп неведнъж е заявявал, че е готов, желае и може бързо да сложи край на войната в...
06.01 | 20:15
Най-четени
-
Депутатите започват работа
Що се отнася до законодателната власт – ваканцията на депутатите приключи. Основната тема през...
06.01 | 09:45
-
Мнение: Ако не се състави кабинет с първия мандат, ще отидем на нови предсрочни избори
Политолозите Малинов и Буруджиева единни
06.01 | 10:30
-
Проф. Антоанета Христова: Избори напролет
Очаква се някой, който да поеме вълната на недоволството, смята политическият психолог
06.01 | 17:00
-
Почина писателят Димитър Коруджиев
Вестник „Демокрация“ е създаден в дома му от група известни писатели и журналисти през зимата...
06.01 | 15:40