На Шипка почитат паметта на загиналите за българското Освобождение 03.03 | 13:12

От iNews.bg

Двама патриарси, президент, председател на парламент и министър на отбраната, както и всичките 15 митрополити на духовни епархии на Българската православна църква в страната почитат паметта на загиналите за българското Освобождение воини и опълченци, по време на тазгодишните юбилейни чествания, посветени на 140 годишнина от освобождението на България от турско робство. Домакин на националните чествания е Община Казанлък.
 
Събрали сме се на този чутовен връх да се преклоним пред героите на българската свобода и да почетем нашето общо минало. Под снега на св. Никола, Околчица, Орлово гнездо, лежат костите на героите, след 140 години трудно някой ще каже кои са български и кои са руски, но с тези кости е съградено скелето на българската и руската бойна слава. Това заяви президентът Румен Радев, цитиран от БГНЕС, в словото си на връх Шипка.
 
Шипка е капитал от исторически достойнства, който няколко хиляди доблестни мъже завещаха на всички нас – потомците и който ние не бива да подменяме. През годините на августовските жеги и мартенските виелици вие бяхте тук, защото вие знаехте, че с вашето присъствие с вашата почит, ние скрепяваме историческата истина, защото вие млади и стари, сте опълченците на историческата правда, които не допуснахте тя да бъде поругана, заяви Радев.
 
Благодаря на Негово Светейшество Неофит - патриарх на България и митрополит Софийски и на Негово Светейшество Кирил, патриарх на Москва и на цяла Русия за съслужението, за мъдрите думи, за признателността и благодарността и за християнския дух, който помни, който възвисява човека. Християнският дух, в който саможертвата е път към свободата. Да живее България!, завърши словото си президентът.
 
Българският патриарх Неофит и руският патриарх Кирил отслужиха заупокойна молитва за героите на Шипченската епопея на връх Шипка.

"Днес произнесохме молитви за руските воини и българските опълченци, геройски загинали при отбраната на Шипка. 140 г. ни отделят, но светлите образи на воините освободители не изчезват от паметта ни. Уникален е жертвеният характер на тази борба за свобода на поробените братя. Няма по-голяма любов от тази, която полага душата за свободата на другите”, заяви в словото си руският патриарх Кирил. Руските воини, отдали живота си за спасението, те бяха силни във войната и изгониха чужденците, като показаха храброст и със собствената си кръв платиха избавлението от дългия гнет на една християнска страна. На това свещено място не може да не се усети благоволението и да не се преклоним пред загиналите.

Да бъде вечна и светла тяхната памет! Моля се за това духовната връзка между нашите народи да остане нерушима за вечни времена. Да запазим християнските ценности и православните традиции на нашите отци. Сърдечно ви приветствам и за прекрасния паметник. Това е един празник за българския и руския народ. Амин, каза още руският патриарх.
 
Този храм, от иконостаса и стените, на които ни гледат образите на светите братя Кирил и Методий, на владетелите покръстители Борис I и Владимир и още много български и руски светци, остава и до днес един от най-ярките символи и паметници на вековната българо-руска дружба, на нашата взаимна Христа любов и православното християнско единство. Това каза патриарх Неофит в тържественото си слово.
 
"Нека в този тържествен велик и паметен за всички нас ден да възкликнем и ние заедно с освобожденеца и да кажем: Тоя ден е Господ сътворил, да се зарадваме и да се развеселим в него", заяви патриарх Неофит. Той призова, в памет на всички герои във всички дни от живота, да съгряваме сърцата си с онази божествена любов, която по думите на Апостола е свръзка със съвършенството.

Водещи

Най-четени